Pionowe maszyny pakujące na targach Pakfood

Pionowe maszyny pakujące na…
Firma Velteko była jednym z wystawców odbywających się w ubiegłym tygodniu targów Pakfood w Poznaniu. W trakcie ich trwania zaprezentowała dwie swoje maszyny pakujące oraz wykorzystywane przez siebie nowoczesne technologie.

Prezentacja maszyn pakujących objęła demonstrację dwóch pionowych maszyn pakujących HSV 52 oraz HSV 101B Continual. Pierwszy typ urządzeń związany jest z rozwiązaniami dotyczącymi pakowania w różne typy opakowań o objętości do 60 litrów i z szybkością do 50 opakowań na minutę. Druga maszyna jest przeznaczona do zadań związanych z dużą wydajnością, pracą non - stop oraz pakowaniem produktów o objętości do 5 litrów.

Oprócz maszyn firma zademonstrowała też możliwości nowego typu aplikacji taśmy pamięciowej – tym razem, jako powtórne zamykanie opakowania typu Doypack, również produkowanego na pionowych maszynach pakujących Velteko. Pakowanie w torebki typu Doypack może być wykonywane na standardowej maszynie Velteko z dodatkowym mechanizmem do produkcji tego typu opakowań. Maszyna wyposażona w ten sposób została rozbudowana o innego typu dodatkowy mechanizm dla wzdłużnej aplikacji taśmy pamięciowej, czego rezultatem jest uzyskanie torebki Doypack z taśmą pamięciową - orientacja zgodnie z torebką stojącą - dogrzaną w przestrzeni pod górnym zgrzewem, stanowiącą wielokrotne zamykanie. Główne zalety tej metody, czyli ochrona zawartości przed przesypywaniem się jak również dłuższa ochrona aromatu produktu zostały oczywiście zachowane.

Velteko na targach Pakfood 2009

Na stoisku firmy można było się tez dowiedzieć szczegółów związanych z działaniem urządzeń służących do aplikacji wentyla na pionowych maszynach pakujących oraz na możliwości używania biodegradowalnych folii na pionowych maszynach pakujących.

Jeśli chodzi o aplikacje wentyli na maszynach pakujących, to urządzenia do aplikacji wentyli mogą być wykorzystywane w szczególności w fabrykach specjalizujących się w produkcji oraz pakowaniu zbożowej oraz naturalnej kawy. W takich przypadkach wentyl jest elementem, który umożliwia usuwanie nadmiaru gazu z opakowania. Eliminuje on przyrost gazu w opakowaniu, który jest wytwarzany przez spakowany produkt, czego rezultatem mogłoby być uszkodzenie opakowania lub zepsucie się produktu.

W przypadku pakowania np. kawy naturalnej w torebki, umieszczenie wentyla na opakowaniu pozwala na spakowanie produktu natychmiast po zakończeniu procesów palenia oraz mielenia i to bez konieczności wietrzenia jej w czasie procesu. Wentyl pomaga również w utrzymaniu naturalnego aromatu pakowanej kawy, ponieważ kawa w torebce jest otoczona atmosferą ochronną, która jest przez nią samą wytwarzana. Jednokierunkowo działający wentyl pozwala uciec wyzwolonym przez kawę gazom z opakowania, podczas gdy powietrze nie ma dostępu z zewnątrz. Wentyl samoprzylepny jest dostarczany w formie przezroczystej lub też metalizowanej na rolach zawierających ponad 6 tys. sztuk, co pozwala na długi czas pracy pomiędzy wymianami rolek.

Oczywiście tego typu aplikatory wentyli stanowią wyposażenie pionowych maszyn pakujących firmy Velteko. Aplikator jest umieszczony po lewej stronie maszyny pakującej a wentyl zostaje podany do przestrzeni zlokalizowanej bezpośrednio powyżej szczęk poprzecznie zgrzewających. Wentyl jest aplikowany na torebkę, która jest w danym momencie napełniana. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 70 cykli na minutę.

Velteko podczas targów informowało też o swoich testach dotyczących możliwości użycia folii biodegradowalnych na swoich pionowych maszynach pakujących.

Do testów wykorzystano standardowe folie firmy Innovia Films oraz maszynę pakującą Velteko. Testy pokazały, że testowane kompostowalne folie umożliwiają uzyskanie bardzo wytrzymałego zgrzewu. Odnotowano też pewną tendencję torebek do przyklejania się do szczęk zgrzewających, co zostało rozwiązane poprzez zmodyfikowanie tych szczęk. Nie zauważono problemów z formowaniem folii ani też jej podawaniem. Zdaniem przedstawicieli firmy folia biodegradowalna zachowywała się podobnie do folii polipropylenowej.
Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08