Podsumowanie targów Plast 2018

Podsumowanie targów Plast… Plast 2018 - Międzynarodowe Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy odbywały się w Mediolanie FieraMilano od wtorku 29 maja do piątku 1 czerwca br.

Zorganizowane przez Promaplast targi są przez wielu odbiorców uznawane za największe w tym roku wydarzenie dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy w Europie. Wystawa objęła cały łańcuch produkcyjny, począwszy od surowców poprzez wyroby gotowe, do maszyn, urządzeń oraz usług serwisowych.

Międzynarodowy charakter osiemnastej edycji mediolańskich targów Plast potwierdza ilość i podział geograficzny zarówno wystawców jak i zwiedzających. W imprezie wzięło udział 1510 wystawców. Ponad połowa z nich (57%) to firmy włoskie, a 43% to przedsiębiorstwa zagraniczne reprezentujące 55 krajów. Wystawcy zajęli łącznie 55.000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Jak podaja organizatorzy, wystawę zwiedziło ponad 63 000 gości ze 117 państw.

Targi Plast w Mediolanie odzwierciedlają dobrą kondycję włoskiego przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszyn i urządzeń oraz form, które to branże stanowiły rdzeń wystawy. Ponad 70% włoskiej produkcji, która wg danych stowarzyszenia Amaplast w 2017 roku przekroczyła wartość 4,67 mld euro, została wyeksportowana poza granice Włoch.

W tym roku podczas targów miały miejsce 3 wystawy tematyczne: trzecia już edycja Rubber - poświęcona przetwórstwie gumy, 3D Plast, koncentrująca się na produkcji dodatków) oraz Plast-Mat, czyli wystawa poświęcona innowacyjnym tworzywom sztucznym.

Wystawa Rubber organizowana jest od 1985 roku. Rubber to ważna wizytówka całej branży przetwórstwa gumy - sektora, który jest mocno uzależniony od przemysłu motoryzacyjnego, jednej z sił napędowych naszej gospodarki - stwierdził Fabio Bertolotti, dyrektor stowarzyszenia branżowego Assogomma.

Dla stowarzyszenia Assogomma, mocno zaangażowanego w pokazanie wartości branży oraz jej producentów i przetwórców maszyn, targi były też okazją do zaprezentowania nowego czasopisma dla branży gumowej „Elastica”.

Z kolei druga odsłona 3D Plast (po swoim debiucie w 2015 roku) reprezentuje sektor produkcji dodatków uszlachetniających, szybkiego prototypowania, druku 3D i powiązanych technologii.

Dzięki wystawie 3D PLAST zwiedzający mogli zapoznać się z technologiami, które pozwalają zastanowić się nad potencjałem całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Technologią, silnie zaznaczoną podczas wystawy był druk 3D. Dzięki coraz szybszemu tempu rozwoju, nie tylko procesów technologicznych, ale także materiałów i innowacyjnych aplikacji, druk trójwymiarowy jest dziedziną, w której błyskawicznie dokonuje się ogromny postęp.

Nową inicjatywą na targach Plast była wystawa Plast-Mat. To wydarzenie poświęcone innowacyjnym polimerom, w tym biokompatybilnym tworzywom sztucznym, polimerom pochodzenia biologicznego, surowcom wtórnym oraz materiałom z recyklingu i regeneracji, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój środowiska naturalnego. Podczas tej wystawy zaprezentowano kompozyty, tworzywa konstrukcyjne, poliuretany, produkty i komponenty do zastosowań zaawansowanych technologicznie, w szczególności dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, elektronicznego i medycznego.

targi Plast2018

Reportaże

Forum