Poex: nieustanny pęd ku innowacjom

Kolejnym zyskującym na popularności tematem są biotworzywa. Jakie jest wasze doświadczenie w projektowaniu systemów do przetwórstwa tworzyw biodegradowalnych?

Jednym z tematów, nad którymi pochyliliśmy się 2 lata temu, były biotworzywa. W 2021 r. dostarczyliśmy do Szwecji nową linię składającą się z wytłaczarki dwuślimakowej poex T75, dozowników grawimetrycznych, chłodzącego przenośnika taśmowego oraz systemu granulacji zdolnego do produkcji materiału biodegradowalnego z domieszką mineralną na bazie trzciny cukrowej z wydajnością do 800 kg/h.

Nasz klient GAIA, jeden z wiodących producentów biodegradowalnych i kompostowalnych polimerów na bazie komponentów odnawialnych, opracował biomateriał o nazwie handlowej Biodolomer. Jest to biodegradowalny materiał na bazie trzciny cukrowej, wypełniony minerałami, który można stosować w istniejących urządzeniach produkcyjnych. Granulaty Biodolomer umożliwiają stosowanie szerokiej gamy technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych, takich jak rozdmuchiwanie folii, formowanie wtryskowe czy też formowanie arkuszy.

Współpraca między obiema firmami rozpoczęła się 5 lat temu od pilotażowej linii poex T40, dzięki której osiągnęliśmy pomyślny wzrost. Ponadto poex T75, o wysokiej objętości doprowadzania, posiada optymalnie wyważone główne zasilanie oraz dużą objętość ślimaka ze specjalnymi połączeniami śrubowymi, dzięki czemu w bardzo wrażliwym procesie zapewnia niskie naprężenie termiczne na tworzywo.

Porozmawiajmy o waszej ekspansji na rynki zagraniczne. Można was znaleźć m.in. na targach K w Düsseldorfie ale też na innych, mniejszych europejskich wystawach.

Mimo że nasza firma jest młoda, jesteśmy producentem o zasięgu światowym. W rzeczywistości braliśmy udział prawie we wszystkich targach K od czasu powstania firmy. Targi K 2022 były już naszą piątą taką inicjatywą branżową. Sekretem sukcesu naszych wytłaczarek było zaprojektowanie ich na urządzeniach pochodzenia zachodnioeuropejskiego, dzięki czemu nasze maszyny można znaleźć w ponad 20 krajach Europy. Oprócz Targów K, jesteśmy także stałym uczestnikiem organizowanych przez brytyjski AMI targów Compounding World Expo, które zapewniają doradztwo oraz możliwość udziału w specyficznych wydarzeniach branży tworzyw sztucznych. Te butikowe targi, dotyczące bezpośrednio sektora związków polimerowych, odbyły się w Niemczech 14–15 czerwca 2023 r. w miejscowości Essen, gdzie już po raz trzeci zaprezentowaliśmy swoje rozwiązania branżowe poex oraz pokazaliśmy naszą wytłaczarkę T27.

Na koniec poproszę o twoją opinię o polskim rynku? Czy Polska jest dla was atrakcyjnym rynkiem dystrybucji maszyn?

Polska jest krajem inwestycji dla wielu globalnych firm, głównie z terenu UE. Państwo to posiada ważną pozycję w finansach, motoryzacji oraz produkcji telewizorów. Fakt, iż polskie firmy kontynuują inwestycje ze środków unijnych oraz stałe zainteresowanie kapitału zagranicznego udynamiczniają polską gospodarkę. Przedsiębiorstwa takie jak Fiat, GM-Opel, VW oraz Intral produkują w Polsce ponad milion pojazdów rocznie. Ponad 800 firm, z których większość posiada kapitał zagraniczny, dostarcza silniki i akcesoria do sektora motoryzacyjnego. Producenci sprzętu AGD i RTV tacy jak BSH, Whirlpool, Samsung, LG, Indesit, Fagor, Mastercook, Amica oraz amerykański producent komputerów Dell wytwarzają swoje wyroby w Polsce. Sektor motoryzacyjny, AGD i elektroniczny należą do rynków, na których intensywnie działają producenci tworzyw konstrukcyjnych, co oferuje zarazem szanse dla nowych producentów stawiających na rozwój.

Spodziewamy się znaczącego rozwoju zarówno Polski, jak i Rumunii, w ciągu najbliższych 10 lat. Historia Polski zawsze splatała się z historią Turków. Jedną z najważniejszych spuścizn historycznych relacji polsko-tureckich jest Polonezköy (Adampol) w Stambule, gdzie osiedlili się polscy imigranci szukający azylu w Turcji. Zapraszam wszystkich naszych polskich przyjaciół do odwiedzania Turcji, Polonezköy (o 300-osobowej populacji) i Polimer Teknik.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński


Reportaże

Forum