Polietyleny BorSafe do produkcji rur

Polietyleny BorSafe do produkcji rur
Firma Borealis wprowadziła na rynek kolejny typ polietylenu do produkcji rur.

Rury polietylenowe stały się podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy sieci wodociągowych. Ich unikalne właściwości czynią je doskonale dostosowanymi do solidnego, długotrwałego i bezpiecznego transportu wody pitnej. Ostatnio wprowadzony na rynek nowy typ tworzywa z rodziny BorSafe, to bardzo elastyczny polietylen przeznaczony do jeszcze łatwiejszej instalacji rur o mniejszych średnicach.

Tego typu rury małych średnicach dostarczane są zazwyczaj w długich odcinkach zwiniętych w kręgi, co wiąże się z wieloma korzyściami. Są one nawijane bezpośrednio po wytłoczeniu, wewnątrz hali wytłaczania. To ważne, bo rozwijanie rur na placu budowy może być czasem utrudnione, zwłaszcza mroźną zimą jak ma to miejsce obecnie niemal w całej Europie. W takich przypadkach twardość rur zdecydowanie rośnie.

Rury o małych średnicach są bardzo często stosowane przy wykonywaniu przyłączy domowych. Elastyczność rury w tym przypadku ułatwia omijanie przeszkód oraz pomaga podłączyć ją do wodomierza. Przy wzroście elastyczności zmniejsza się siła potrzebna do wygięcia rury. Czyni to instalację szybszą i bardziej niezawodną. Rury o większej elastyczności łatwiej jest zgrzewać, ponieważ współosiowe ustawienie dwóch rur będzie wymagać mniejszej siły. Jest to wyraźnie widoczne, gdy porównuje się siłę potrzebną do ugięcia o 50 mm swobodnego końca 1 metra rury wykonanej z różnych materiałów. Tymczasem zaletą wprowadzonego przez Borealis nowego polietylenu jest fakt, że stworzone z niego rury zginają się o 60 proc. łatwiej niż te wykonane z wielu innych materiałów.

Czytaj więcej: Polietylen (PE) 131 Rury 75