Polimery leczą stawy

Polimery leczą stawy Okazuje się, że powiedzenie, iż tworzywa wspierają medycynę znajduje kolejne bardzo konkretne potwierdzenia.

Naukowcy z Politechniki w Tampere w Finlandii opracowali biodegradowalny polimerowy implant stawowy o nazwie RegJoint. Implant wykonany z polilaktydu (PLA) jest stosowany w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Tę ciekawą informację podaje PlasticsEurope.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i RZS powodują zniszczenie gładkiej powierzchni chrząstki znajdującej się na nasadach kości, co wiąże się z bólem i zmniejszeniem ruchomości stawów. Chrząstka nie regeneruje się, co utrudnia leczenie tego rodzaju schorzeń. Konwencjonalna terapia polegała na wszczepieniu implantów stawowych, bądź w niektórych przypadkach na zastosowaniu atredozy. Implant RegJoint stanowi alternatywę dla tego rodzaju konwencjonalnych metod rekonstrukcji stawów.

Implant, który może być stosowany w rekonstrukcji np. palców dłoni i stóp, jest wykonany z biodegradowalnego polilaktydu. Umieszczony w torebce stawowej zapewnia dobrą amortyzację, a ponadto stymuluje tworzenie się tkanki łącznej i stopniowo jest zastępowany przez tkanki pacjenta. Odtworzenie miękkich tkanek stawu powoduje przywrócenie jego ruchomości.

Implant został opracowany już w połowie lat 90. przez zespół złożony z naukowców z Politechniki w Tampere, chirurgów ortopedów oraz specjalistów z fińskiej firmy biomedycznej Scaffdex, współpracującej z Uniwersytetem i Politechniką w Tampere i firmy Conmed Linvatec Biomaterials, specjalizującej się w materiałach i narzędziach stosowanych w chirurgii ortopedycznej. Przeszedł testy kliniczne w Finlandii i innych krajach z pozytywnymi rezultatami. Teraz zostanie wprowadzony na rynek.

Czytaj więcej:
Polimery 140
Medycyna 145