Polska na Hannover Messe

Polska na Hannover Messe Premier Beata Szydło wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, przecinając wirtualną wstęgę na ekranie, otworzyły polskie stanowisko na międzynarodowych targach przemysłowych w Hanowerze. Polska premier zachęcała niemieckie firmy do współpracy z Polską. Szydło podczas ceremonii otwarcia polskiego stoiska podkreśliła, że Polska chce pochwalić się tym, co "kreatywne, młode, co jest przyszłością". Zaznaczyła, że z zadowoleniem przyjęła zaproszenie dla Polski na targi hanowerskie w charakterze kraju partnerskiego.

Jak dodała, status Polski jako kraju partnerskiego podczas tegorocznej edycji targów w Hanowerze to "wielkie wyróżnienie i świadectwo rosnącej siły polskiej gospodarki, jej konkurencyjności i innowacyjności". - Poprzez naszą obecność na targach chcemy zaprezentować Polskę jako kraj aktywnie budujący swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o rozwój nowych technologii, przede wszystkim w obszarze automatyzacji oraz cyfryzacji procesów wytwarzania - zaznaczyła Szydło. Premier zachęcała niemieckich przedsiębiorców do bardziej aktywnego włączenia się w realizację wspólnie z polskimi partnerami projektów inwestycyjnych, których celem jest wdrożenie i komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych.

- W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest głównym dokumentem programowym określającym kierunki polityki gospodarczej państwa, stawiamy na inteligentną reindustrializację, kierując się przekonaniem, że tylko dysponowanie silnym, opartym na wiedzy potencjałem przemysłowym warunkuje trwałe zwiększenie udziału polskich przedsiębiorstw w globalnych łańcuchach wartości - powiedziała Szydło.

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła natomiast, że cieszy się dziś z możliwości poznania Polski z zupełnie innej strony. - Wielu z nas było już w Polsce, zna krajobrazy i miasta, ale Polski cyfrowej nie znamy tak dobrze - powiedziała szefowa rządu niemieckiego. - Dlatego bardzo się cieszę, że będziemy mogli rzucić okiem na inną, nie tak znaną stronę Polski - dodała.

Szefowe polskiego i niemieckiego rządu otworzyły polską wystawę na tle dużego dotykowego ekranu w barwach biało-czerwonych. W prezencie Szydło i Merkel otrzymały broszki w kształcie K-dronu - jedenastościennej bryły wynalezionej przez Polaka Janusza Kapustę, która jest stosowana w architekturze. K-dron to logo polskiej wystawy na targach w Hanowerze.

Szefowym polskiego i niemieckiego rządu towarzyszą polscy wicepremierzy: minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz minister nauki Jarosław Gowin. Szef resortu nauki w czasie otwarcia polskiego stoiska Sci-Tech, promującego polskie badania, przypomniał że rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zakłada inteligentną industrializację Polski oraz skierowanie polskiej gospodarki na drogę innowacyjności. - To nie mogłoby się udać, gdyby polska gospodarka - i mam nadzieję, że także w przyszłości światowa czy europejska gospodarka - nie była w większym niż do tej pory stopniu oparta na dorobku polskich naukowców - ocenił.

Merkel i Szydło

Otwarcie polskiego stoiska. Źródło: Kancelaria Premiera