Prace nad polipropylenem z recyklingu

Prace nad polipropylenem z recyklingu
Koncern RPC dokłada starań , by ostatecznie sfinalizować podjęte przez siebie zabiegi prowadzące do szerszego wykorzystania tworzywa rPP w produkcji opakowań.

Pod pojęciem rPP nie kryje się nic innego jak tylko polipropylen pochodzący z recyklingu, czyli surowiec coraz lepiej nadający się do produkowania opakowań i coraz bardziej popularny. Niedawne przypadki wprowadzenia na rynek produktów kilku znanych marek zachęciły RPC do pozyskiwania i wykorzystywania takiego polipropylenu w szeregu coraz to nowszych zastosowań. Zresztą pewnym wzorcem może być fakt, że już w tej chwili wiele firm z powodzeniem korzysta z pochodzącego z recyklingu tworzywa PET.

Aktualnie jednym z najbardziej perspektywicznych celów stojących przed firmą jest stworzenie rPP przeznaczonego do pakowania artykułów spożywczych.

Zdaniem przedstawicieli RPC bardzo istotne jest, iż doświadczenia sektora opakowań do produktów niespożywczych może służyć jako model, gdy materiał do pakowania artykułów spożywczych zostanie wreszcie opracowany.

Priorytetową kwestią dla RPC jest jednak zagwarantowanie, aby funkcjonalność pojemnika nie pogorszyła się w żaden sposób z powodu zastosowania materiału pochodzącego z recyklingu, a więc już uprzednio wykorzystanego. Firma zapewnia o korzystaniu z posiadanych już doświadczeń przydatnych w tworzeniu nowych mieszanek materiałów pozwalających na ostateczne zwiększenie z obecnego poziomu 25 proc proporcji materiału porecyklingowego stosowanego w produkcji pojemników.

- Dowiedliśmy, że istnieje popyt na rPP, i współpracujemy z firmami recyklingowymi w celu dopracowania sprawnych systemów zbiórki i związanych z tym procesów produkcyjnych, aby zmaksymalizować możliwości handlowe w sektorze niespożywczym. Całą tę wiedzę można efektywnie wykorzystać i dostosować do produkcji opakowań do artykułów spożywczych. Biorąc pod uwagę, że zaledwie 20 lat temu tworzywa sztuczne uważano generalnie za niezdatne do recyklingu, to jest to nadzwyczajne, jakie postępy poczyniono już w tej branży – przyznaje Bryan Glasper z firmy RPC.