Produkcja butelek PET z wykorzystaniem próżni

Produkcja butelek PET z wykorzystaniem…

Plastikowe butelki PET są wszędzie. Od 50 lat są standardowym opakowaniem do przechowywania i dostarczania napojów na całym świecie. Te ultralekkie pojemniki są formowane za pomocą próżni wytwarzanej przez pompy próżniowe firmy Busch.

Jeden milion. Tyle butelek PET jest kupowanych na świecie - nie rocznie, ale co minutę. Oznacza to ponad 500 miliardów butelek rocznie, a liczba ta wciąż rośnie. Butelki PET zmieniły sposób, w jaki pijemy napoje. Stały się najchętniej wybieranym pojemnikiem dla większość napojów bezalkoholowych. Do wytwarzania tych wszechobecnych butelek o kształcie, formie i rozmiarze odpowiednim do wszystkich różnych urządzeń napełniających wykorzystywana jest próżnia.

Co to jest PET?

PET to politereftalan etylenu, który jest niezwykle wszechstronnym tworzywem sztucznym należącym do tej samej grupy związków chemicznych co poliester. Butelki PET charakteryzują się wieloma zaletami. Są lekkie, znacznie bardziej odporne niż szkło, tanie w produkcji i wymagają niewielkiej ilości surowców. W przeciwieństwie do wielu innych tworzyw sztucznych PET nie zawiera szkodliwego bisfenolu A ani plastyfikatorów. Ponadto zużyte butelki PET można poddać recyklingowi, wykorzystując materiał jako wsad lub surowiec na nowe produkty z tworzyw sztucznych.

PET powstaje z dwóch produktów, które są najczęściej wykorzystywane w przemyśle chemicznym: z tereftalanu dimetylowego (DMT) i glikolu monoetylenowego (MEG). Próżnia jest wykorzystywana już wtedy, gdy DMT ma jeszcze formę granulatu. Granulat jest transportowany próżniowo z silosu do dalszego przetwarzania za pomocą pomp próżniowych firmy Busch. DMT wchodzi w reakcję z MEG w procesie zwanym polikondensacją, a cząsteczki PET łączą się ze sobą. Ponownie wykorzystywana jest tu próżnia, tym razem w celu stworzenia optymalnych warunków procesu i odprowadzenia nadmiaru gazów. Następnie, podobnie jak surowce, gotowy granulat PET jest transportowany próżniowo z obszaru produkcji.

Butelka w dwóch krokach

Aby utworzyć pojemnik z granulatu, należy go najpierw stopić. Taka stopiona masa PET jest rozdmuchiwana w odpowiedniej formie za pomocą sprężonego powietrza i procesu formowania wtryskowego, tworząc półfabrykat. Aby łatwo i równomiernie rozprowadzić lepki materiał PET w formie, stosuje się próżnię. Rozmiar i kształt półfabrykatu, który później stanie się butelką, jest zbliżony do probówki. Aby objętość produktów do transportu była mniejsza, pojemniki końcowe formowane są dopiero w rozlewni napojów. Tam półfabrykat przechodzi przez kolejny proces podobny do formowania wtryskowego, zoptymalizowany za pomocą próżni. Jest mocowany w metalowej formie, rozgrzewany i rozdmuchiwany sprężonym powietrzem, przyjmując wymagany kształt i rozmiar butelki.

Produkcja nowych butelek PET ze starych

W wielu krajach jednorazowe butelki PET podlegają zbiórce i recyklingowi. Puste pojemniki są rozdrabniane na małe płatki, czyszczone, sortowane według koloru i poddawane obróbce wstępnej do postaci wiórów PET. Mogą one służyć do produkcji nowych półfabrykatów w procesie formowania wtryskowego. Chociaż z samych materiałów pochodzących z recyklingu nie można jeszcze wytwarzać idealnie przezroczystych i jednokolorowych butelek, w najbliższej przyszłości nowe procesy chemiczne powinny na to pozwolić. Inną branżą, w której wykorzystuje się PET z recyklingu, jest branża tekstylna. W tym przypadku powstają z niego poliestrowe włókna, z których można produkować różne ubrania, obuwie i tekstylia domowe.

Reportaże

Forum