Produkcja tworzywa PET w Polsce podskoczy o 220 tys. ton

Produkcja tworzywa PET w Polsce…
Indorama ogłosiła, że powiększy zdolności produkcyjne ulokowanej we Włocławku fabryki PET. Jeśli dotrzyma słowa, to będzie to jedna z największych inwestycji w branży tworzyw sztucznych w Polsce w ostatnich latach.

Indorama kilka miesięcy temu kupiła od SK Chemicals udziały w spółce SK Eurochem i przemianowała ją na Indorama Polymers Poland. Teraz za przejęciem aktywów mają iść dalsze inwestycje. Mowa o rozbudowie istniejącej we Włocławku instalacji i doprowadzenie jej mocy produkcyjnych do poziomu 360 tys. ton rocznie. W tej chwili fabryka we Włocławku jest w stanie wyprodukować 140 tys. ton surowca.

Plany Indoramy to niespodzianka. Jeszcze przedwczoraj pisaliśmy w naszym serwisie, że koncern chce wybudować w najbliższych latach tylko jedną nową instalację do produkcji PET i stanie ona w Holandii. Nie wiedzieliśmy, że w poniedziałek decyzja ta uległa zmianie. Plany związane z krajem tulipanów zostały porzucone, a inwestycja realizowana będzie w Polsce na Kujawach. Tym samym Indorama będzie w swoich pięciu europejskich fabrykach produkować 1,3 mln ton tworzywa PET.


Projekt ma być ukończony w 2013 r., jego wartość nie została jeszcze ujawniona. Zmiana koncepcji Indoramy jest oczywiście umotywowana uruchomieniem we Włocławku instalacji do produkcji PTA, który jest podstawowym materiałem przy produkcji PET.

- Inwestujemy z myślą o ekspansji i w tej perspektywie Polska stanie się bardzo ważnym europejskim ośrodkiem sprzedaży PET. Indorama planuje wprowadzenie pewnych nowatorskich produktów z nadzieją, że pozwolą nam one rozwinąć się na rynkach w tym regionie - powiedział Aloke Lohia, prezes koncernu.