Program Simpoe Mold do symulacji wtrysku

Program Simpoe Mold do symulacji…
Prezentacja systemu Simpoe Mold, innowacyjnego narzędzia do prowadzenia symulacji wtrysku była jednym z zagadnień piątkowej konferencji zorganizowanej w Bydgoszczy przez firmy Premium Solutions oraz Ecoflow Plastics Engineering & Automation.

Firma PremiumSolutions specjalizuje się w dziedzinie rozwiązań inżynierii 3D CAD oraz wspomagania technologicznych procesów produkcyjnych CAM. Drugi z organizatorów bydgoskiej konferencji, czyli spółka Ecoflow Plastics Engineering & Automation zajmuje się działaniami badawczo-rozwojowymi w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych poprzez ekspertyzę i optymalizację projektu wyrobu, wykonawstwo prototypów, projektowanie form wtryskową, zarządzanie realizacją form u podwykonawcy oraz analizę i optymalizację procesów produkcyjnych. Obie firmy zorganizowały w Bydgoszczy konferencję poświęconą racjonalizacji kosztów wytwarzania począwszy od projektu a skończywszy na gotowym wyrobie.

W jej trakcie przedstawiono m.in. innowacyjne oprogramowanie SimpoeWorks francuskiej firmy Simpoe SAS, która specjalizuje się w rozwiązaniach przeznaczonych do symulacji wtrysku. Oprogramowanie wchodzi w skład oferty Premium Solutions.

Program Simpoe  Mold

Pozwala ono inżynierom i projektantom oraz producentom form wtryskowych i wyrobów z tworzyw sztucznych na symulowanie kompletnego procesu wytwarzania elementów, od symulacji wtrysku i wypełnienia formy aż do deformacji i wypaczenia wypraski i to bez konieczności opuszczania rodzimego środowiska graficznego systemu CAD.

Jak tłumaczyli podczas spotkania przedstawiciele PremiumSolutions przy pomocy programu Simpoe Works można przeprowadzić optymalizację procesu projektowania i wytwarzania wyrobów, poczynając od zidentyfikownaia potencjalnych problemów spotykanych w branży tworzyw sztucznych, poprzez modyfikację wyrobu aż do bezpośredniej oceny wpływu dokonanych modyfikacji. Przy pomocy programu można tez testować nowe tworzywa sztuczne bez potrzeby stosowania ich w rzeczywistych próbach. Jest to szczególnie istotne w przypadku bardzo drogich materiałów, których koszt mógłby znacząco wpłynąć na ostateczny koszt produkcji. Program pozwala też ograniczyć ilość prototypów form wtryskowych i tym samym zmniejszyć czas wprowadzania na rynek nowych produktów.

W skład systemu Simpoe Works wchodzą cztery specjalne moduły. Pierwszy z nich to Simpoe Works FILL. Jest to moduł podstawowy umożliwiający przeprowadzanie w środowisku SolidWorks symulacji procesów wypełniania gniazd form wtryskowych. Pozwala on analizować modele przepływu tworzywa w kanałach formy wtryskowej, linie łączenia strug płynięcia tworzywa w formie czy efekt pułapek powietrznych, a także wpływ położenia punktu wtrysku, budowę kanałów doprowadzających oraz rozkłady ciśnienia tworzywa i temperatury tworzywa. Moduł zawiera też potężny pre- i postprocesor graficzny oraz bogatą bazę danych materiałowych, na którą składa się ponad 5 tys. różnych tworzyw sztucznych.

Drugi z modułów programu Simpoe Works o nazwie Pack ułatwia natomiast prowadzenie analiz fazy dopakowania (docisku) gniazda formy wtryskowej. Moduł oblicza naprężenia szczątkowe, skurcz objętościowy i liniowy tworzywa oraz pomaga w określeniu optymalnego czasu utrzymania wartości ciśnienia docisku i siły zamykania formy.

Program Simpoe Mold

Trzeci z czterech modułów oprogramowania o nazwie Cool odpowiedzialny jest za analizę procesu wymiany ciepła w formie. Pozwala on wyliczyć optymalny czas chłodzenia formy, naprężenia termiczne i rozkład temperatur ścian formy. Można w nim również tworzyć własne układy kanałów chłodzących, importując je bezpośrednio z geometrii SolidWorks.

Czwarty z modułów - Warp - stosowany może być do obliczania całkowitej deformacji wypraski, w tym wypaczenia i skurczu liniowego. Odkształcanie wypraski pokazywane jest we wszystkich kierunkach i również jako wartość całkowita. Wizualizacja odkształcenia może w tym przypadku zależeć od naprężeń szczątkowych i termicznych.


brak
 

Lider w dziedzinie rozwiązań inżynierii 3D CAD oraz wspomagania technologicznych procesów produkcyjnych CAM

Polska