Przetasowania wśród polimerowych graczy

Przetasowania wśród polimerowych…

Przemysł polimerów inżynieryjnych przypomina w tym roku giełdę samochodową. Trinseo sprzedaje działalność w zakresie kauczuku i polistyrenów. We wrześniu firma Royal DSM ogłosiła, że chce się pozbyć swojego działu materiałów polimerowych. W tym miesiącu DuPont przyznał, że szuka kupca na swoją działalność w zakresie polimerów inżynieryjnych – jeden z najdłużej prowadzonych przez tę firmę biznesów. Z kolei Lanxess zamienia jednostkę biznesową High Performance Materials (HPM) w samodzielną firmę, co może być przygotowaniem do jej sprzedaży.

Trinseo wycofuje się z działalności w zakresie polistyrenów 

Globalny producent tworzyw sztucznych, spoiw lateksowych i kauczuku syntetycznego, amerykańska firma Trinseo, zapowiedział że na początku przyszłego roku rozpocznie proces sprzedaży swojej działalności w zakresie polistyrenów, w tym 50% udziałów w Americas Styrenics, spółce joint venture z Chevron Phillips Chemical.
Trinseo w ostatnim czasie agresywnie przetasowuje swoje portfolio, zdecydowanie odbiegając od profilu, który charakteryzował tę firmę od czasu gdy (jeszcze pod nazwą Styron) była częścią Dow Chemical Company. W maju Trinseo sfinalizowało warte 1,4 mld dolarów przejęcie firmy Arkema, zajmującej się produkcją polimetakrylanu metylu (PMMA). We wrześniu amerykański potentat kupił przedsiębiorstwo Aristech Acrylics, produkujące arkusze akrylowe do wyrobu produktów takich jak wanny i blaty.

W maju tego roku firma ogłosiła, że chce pozbyć się zakładów produkcyjnych w niemieckim Schkopau, w których wytwarzane są kauczuki syntetyczne. Biznes kauczukowy od Amerykanów odkupi polski Synthos. Głównym produktem Trinseo są kauczuki butadienowo-styrenowe (SSBR), produkowane na bazie technologii polimeryzacji w roztworze. Firma dostarcza na rynki Europy Zachodniej prawie połowę zapotrzebowania na ten surowiec. Transakcja o wartości 450 mln dolarów ma zostać sfinalizowana do końca 2021 r.

Jednostki, które Trinseo obecnie wystawia na sprzedaż, to zakład produkcji polistyrenu, który dostarcza ten polimer na rynek europejski i azjatycki w Europie i Azji oraz europejska działalność związana ze styrenem. Razem jednostki te wygenerowały około 1,1 mld dolarów sprzedaży w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2021 r., co stanowi około 30% całkowitej sprzedaży Trinseo.

Dupont wchodzi w elektronikę, pozbywa się polimerów inżynieryjnych 

Na początku listopada firma ogłosiła, że przejmuje Rogers Corporation, dostawcę zaawansowanych rozwiązań elektronicznych. Transakcja została wyceniona na kwotę około 5,2 mld dolarów.

Rogers Corporation z siedzibą w Arizonie produkuje laminaty do obwodów drukowanych i szyn zbiorczych, które zbierają energię elektryczną w urządzeniach energii odnawialnej. Dostarcza również materiały poliuretanowe i silikonowe używane do uszczelniania oraz amortyzacji w elektronice. Przejęcie Rogers będzie bazować na sfinalizowanym w lipcu przez DuPont zakupie Laird Performance Materials, dostawcy materiałów do ekranowania termicznego i elektromagnetycznego.

Jednocześnie DuPont poinformował, że planuje pozbyć się swojej działalności w zakresie polimerów inżynieryjnych – jednego z najdłużej prowadzonych przez tę firmę biznesów. Ed Breen, prezes DuPont, chciałby sfinalizować tę transakcję do końca 2022 r.

Wartość rocznej sprzedaży polimerów inżynieryjnych wynosi około 4,2 mld dolarów i obejmuje długoletnie produkty DuPont, takie jak nylon, politereftalan butylenu i polimery acetalowe. Na sprzedaż wystawione są również folie Tedlar do ochrony powierzchni oraz udziały w spółce joint venture DuPont Teijin Films. Jak poinformowała firma, materiały Kevlar i Tyvek również nadal będą produkowane przez DuPont.

Na początku tego roku DuPont sprzedał jednostki biznesowe działające w zakresie żywienia i nauk biologicznych firmie International Flavors & Fragrances, generując 7,3 mld dolarów wpływów, które firma wykorzystała głównie na spłatę zadłużenia. Bazując na wypowiedziach Breena, analitycy firmy inwestycyjnej Jefferies Group doszli do wniosku, że transakcje mogą przynieść koncernowi nawet 12 mld dolarów.

C. Stephen Tusa Jr., analityk giełdowy w JP Morgan, oszacował że do końca 2022 r., kiedy transakcje zostaną zakończone, DuPont będzie miał 7 mld dolarów w gotówce, które firma będzie musiała zainwestować lub dystrybuować akcjonariuszom. - Kluczem jest tutaj obfitość gotówki, która dziś nic nie daje - ocenił Tusa.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®, PPS Xytron

Polska
Chemik
Chemik
*.48.170.50

Wysłany: 2022-01-05 09:56:20

Uśmiałem się widząc "tereftalan polibutylenu". Pewnie chodziło o PBT czyli poli(tereftalan butylenu) błędnie przetłumaczony z angielskiego "polybutylene terephthalate", ale w szanującym się portalu branżowym takich głupotek nie powinno być

Jacek_l
Jacek_l

Wysłany: 2022-01-05 10:24:24

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawione.