Puławska spółka Azotów opracowała własny środek dezynfekujący

Puławska spółka Azotów opracowała…

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., biorąc pod uwagę zwiększony popyt na środki dezynfekcyjne wywołany przez COVID-19 oraz ich okresowe niedobory, podjęła się przygotowania własnych oryginalnych środków dezynfekcyjnych opartych o wytwarzany nadtlenek wodoru. Produkt o nazwie PULSEPT uzyskał już pozwolenie Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

- Nie tylko przeznaczyliśmy środki finansowe na wsparcie instytucji i jednostek zwalczających zagrożenie, ale staramy się też pomagać na inne sposoby. Uznaliśmy, że skoro dysponujemy technologiami i możliwościami pozwalającymi produkować środki minimalizujące ryzyko infekcji, to musimy zacząć je wytwarzać, bo to może pomóc w zwalczaniu epidemii. Jestem w tym względzie pełen uznania dla kreatywności naszych specjalistów - mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

- Cieszę się, że mogliśmy się włączyć biznesowo w walkę z koronawirusem. Możemy nie tylko zabezpieczyć we własny środek naszych pracowników, ale również wykorzystać wolną przestrzeń, jaka stworzyła się dla tego typu produktów na rynku – podkreśla z satysfakcją Anna Zarzycka-Rzepecka, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19 oraz związanym z tym rosnącym zapotrzebowaniem na środki dezynfekcyjne, 4 kwietnia br. Prezes Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozwolenie dla produktu biobójczego PULSEPT 5 w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych, na okres nieprzekraczający 180 dni. Produkt, zawierający 49 g substancji aktywnej w 1000 g roztworu, przeznaczony jest do dezynfekcji skóry dłoni i charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym i wirusobójczym. Stosowanie takiego środka do dezynfekcji rąk zaleca WHO w swoich materiałach dotyczących zabezpieczeń przed koronawirusem.

Obecne zdolności wytwórcze środka dezynfekcyjnego w Spółce wynoszą ok 15.000 litrów na dobę, jednak firma aktualnie realizuje inwestycję, dzięki której osiągnięte zostaną zdolności na poziomie do 70.000 litrów na dobę. Spółka pracuje równocześnie nad opracowaniem innych, bazujących na tej samej substancji czynnej, formuł środków dezynfekcyjnych.

Najbardziej znane zastosowanie nadtlenku wodoru wykorzystuje jego właściwości biobójcze. Roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3% można nabyć w każdej aptece pod nazwą „woda utleniona”.

Jednakże, jako środek biobójczy, nadtlenek wodoru w różnych stężeniach jest z powodzeniem wykorzystywany w szerokim spektrum aplikacji w zakresie dezynfekcji skóry, powietrza (np. w formie oparów), dezynfekcji powierzchni i urządzeń w gospodarstwach domowych, placówkach służby zdrowia weterynarii czy rolnictwie.

Nadtlenek wodoru znajduje zastosowania w przemyśle tekstylnym i papierniczym w procesach wybielania, jak również jako utleniacz w procesach chemicznych. Stanowi także surowiec do produkcji nadtlenków, w tym nadtlenków organicznych i adduktów, jak np. wykorzystywany w kosmetyce nadtlenek mocznika czy nadwęglan sodu wykorzystywany w proszkach do prania czy środkach myjących do zmywarek. Jest również wykorzystywany w syntezie nadkwasów, z których najbardziej znany jest kwas nadoctowy, będący związkiem o szerokim spektrum zastosowań.

Nadtlenek wodoru znajduje zastosowanie także w przemyśle elektronicznym i metalowym. Jest on również wykorzystywany w procesach neutralizacji ścieków oraz neutralizacji zapachów. Stosowanie nadtlenku wodoru nie niesie również ze sobą zagrożeń środowiskowych, gdyż produktami jego rozkładu są wyłącznie tlen i woda. Specyficzne własności chemiczne nadtlenku sprawiają również, że znajduje on zastosowanie jako składnik wybielających past do zębów i preparatów stomatologicznych oraz, stosowanych w gospodarstwie domowym, ekologicznych środków czyszczących i piorących oraz wybielaczy.Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8


Reportaże

Forum

Alphaplast

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-02-16

Sg_1992

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-02-11

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01