Pył z tworzyw sztucznych pod kontrolą

Pył z tworzyw sztucznych pod…

Opary, pył czy wióry nie stanowią problemu podczas obróbki tworzyw sztucznych, jeśli są odsysane i usuwane w sposób odpowiedni w miejscu ich powstawania. Innowacyjne produkty i rozwiązania Höcker Polytechnic GmbH tworzą idealne warunki produkcji. Wszystko po to, by produkt końcowy był najwyższej jakości.

Necumer GmbH z Bohmte blisko Osnabrück jest jednym z wiodących producentów tworzyw sztucznych do modelowania, prototypowania oraz do wykonywania narzędzi, wzorów i form. Firma dostarcza gotowe do użycia materiały do klientów w ponad 40 krajach. Nowy zakład został zbudowany w 2014 roku, aby zwiększyć moce produkcyjne i zoptymalizować warunki produkcji. Szczególnym wyzwaniem dla technologów było usuwanie pyłów, wiórów i oparów powstających podczas obróbki tworzyw sztucznych.

Dla firmy Necumer kompetentnym partnerem w zakresie wszystkich kwestii związanych z odpylaniem i filtrowaniem, już od samego początku, jest Höcker Polytechnic GmbH. Od 1962 roku firma ta z powodzeniem projektuje, planuje i buduje instalacje techniki powietrznej, systemy brykietujące i inne rozwiązania specjalne dla przemysłu i zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.

W pierwszej fazie eksperci Höcker Polytechnic GmbH przeanalizowali rodzaje tworzyw sztucznych oraz procesy technologiczne w Necumer. W efekcie zaprezentowali indywidualnie dopasowane rozwiązanie, które niezawodnie usuwa przylegające statycznie plastikowe pyły i wióry. Jako centrum odciągowe zainstalowano elastyczny system filtracyjny MultiStar. Filtry Multi-Star to typoszereg produktów projektowany specjalnie pod potrzeby zakładów posiadających rozbudowane parki maszynowe i kompletne linie produkcyjne. To właśnie tam są szczególnie doceniane za skuteczność i niskie zużycie energii, a dzięki temu, że odpylony materiał w przeważającej mierze odprowadzany jest automatycznie, można zwiększyć także wydajność pracowników, eliminując ich ręczną pracę. Na całym świecie pracuje już ponad 1500 filtrów z tego typoszeregu.

Budowa filtrów opiera się na zoptymalizowanej siatce modułowej, która daje niemal nieograniczoną liczbę wariantów. W tym przypadku, cztery specjalnie zaprojektowane wentylatory o mocy 22 kW, umieszczone w dźwiękoszczelnym module mocowania filtra powietrza zapewniają wydajne odsysanie pyłów.

Pył może trafiać do specjalnego pojemnika lub być odbierany przez brykieciarkę BrikStar. Brykieciarki firmy Höcker Polytechnik zostały skonstruowane i wykonane w oparciu o ponad 50-cioletnie doświadczenie. Typoszereg BrikStar charakteryzuje np. nadzwyczaj zwarta budowa skojarzona z nowoczesnym rozwiązaniami hydrauliki i techniki sterowania.

W pełni automatyczny filtr MultiStar wymaga jedynie 9.000 x 3.000 mm powierzchni użytkowej i dla zaoszczędzenia miejsca został umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie centrum obróbczego na zewnątrz hali produkcyjnej. W centrum obróbczym bloki tworzyw sztucznych są precyzyjnie cięte, frezowane i szlifowane przy użyciu pił taśmowych, frezarek i szlifierek. Co tydzień gromadzi się tu do 40 m3 pyłu i wiórów, również tych powstających w procesie frezowania, które są transportowane przez kilka linii odciągowych.

Necumer sam produkuje materiały do bloków z tworzywa sztucznego łącząc polimery z dodatkami. Powstałe w wyniku tego procesu opary są wydajnie ekstrahowane i filtrowane przez mobilny system filtracyjny Vacumobil. Nie ma potrzeby wykonywania szeroko zakrojonych prac adaptacyjnych, ponieważ urządzenia te można łatwo zainstalować i obsługiwać w halach fabrycznych.

Rezultatem projektu jest likwidacja wytwarzania pyłów i wiórów oraz znaczne zmniejszenie kosztów energii. Ten projekt pokazuje, jak ważne jest zastosowanie technologii filtrowania przemysłowego. To oszczędza koszty i zwiększa efektywność firmy.

Broszura informacyjna

Höcker Polytechnik GmbH
Systemy ekstrakcji i utylizacji w przemyśle
Borgloher Straße 1
D-49176 Hilter
Niemcy
www.hoecker-polytechnik.pl