ROP od 2022 - co z systemem kaucyjnym?

ROP od 2022 - co z systemem…

Od 1 stycznia 2022 roku producenci wprowadzający na rynek opakowania będą finansowo partycypować w ich późniejszym zagospodarowaniu - poinformował wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Jacek Ozdoba poinformował w rozmowie z PAP, że resort kończy opracowywanie projektu nowelizacji prawa, które wdroży ROP, czyli rozszerzoną odpowiedzialność producentów.

Ustawa będzie implementować do polskiego prawa unijną dyrektywę ws. odpadów oraz opakowań i odpadów opakowaniowych. Zgodnie z z nią producenci m.in. produktów w opakowaniach mają finansować zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych na poziomie znacznie wyższym niż ma to miejsce obecnie.

- Przewidziane będzie odpowiednio długie vacatio legis, a same przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Od tego momentu producenci opakowań będą partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów - powiedział Ozdoba.

Opłata będzie zależeć będzie m.in. od rodzaju materiału, z którego wyprodukowano  opakowanie. - Opłaty będą tym niższe im bardziej dany produkt będzie przyjazny środowisku, im więcej recyklatu będzie zawierać. Jeśli opakowanie będzie mniej ekologiczne, będzie większy problem z jego późniejszym zagospodarowaniem, dlatego opłata będzie wyższa - wskazał wiceminister.

Zdaniem Jacka Ozdoby, najmniej opłacalna ma być produkcja butelek PET z folią termokurczliwą. Więcej trzeba będzie również zapłacić za opakowania typu tetrapak, które składają się z kilku materiałów i trudniej jest je poddać recyklingowi.

Jednak na pytanie czy wprowadzeniu ROP towarzyszyć będzie system kaucyjny - Ozdoba odpowiedział, że zależeć to będzie od rozmów z przedsiębiorcami.

- Moim zdaniem taki system powinien być jak najmniej sformalizowany, żeby państwo nie narzucało ścisłych ram. To powinna być raczej umowa między przedsiębiorcą a klientem. Jeżeli ten przyniesie np. do jakiegoś punku, bądź sklepu butelkę, to otrzyma za to pieniądze. Będziemy o tym rozmawiać z przedsiębiorcami - powiedział wiceminister.

Nadal więc nie wiemy kiedy i w jaki sposób system kaucyjny zostanie wprowadzony.

JL