RPC Superfos redukuje zużycie energii w swoich zakładach

RPC Superfos redukuje zużycie…
Instalacja nowych maszyn do formowania wtryskowego i wykorzystywanie ciepła z systemów chłodniczych to niektóre z udanych inicjatyw mających na celu redukcję zużycia energii w zakładzie RPC Superfos Randers w Danii, dzięki którym zakład już drugi rok z rzędu uzyskał certyfikację zgodności ze standardem zarządzania energią ISO 50001:2011 wydaną przez niezależny organ.

Odnowienie certyfikatu odzwierciedla fakt, że RPC Superfos Randers stale wprowadza sposoby efektywniejszego wykorzystania energii. Jak zauważył Joel Kjellander, menedżer ds. BHP i ochrony środowiska w zakładzie, osiągnięcia te są korzystne zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym.

- Systematyczne zarządzanie energią to bardzo sensowna polityka - wyjaśnił Kjellander. - Omawiamy na bieżąco działania, jakie należy podjąć, i sprawdzamy, gdzie można uzyskać najważniejsze oszczędności. Dobrze się składa, że mamy olbrzymie ilości danych z naszej produkcji, co pomaga nam ustalić dostępne opcje.

- Przykładem znacznego obniżenia zużycia energii jest wymiana starych maszyn do formowania wtryskowego, która przyniosła największą oszczędność energii w naszym zakładzie produkcyjnym: do imponującej wartości 40% w przypadku wymiany maszyny hydraulicznej na całkowicie elektryczną.

RPC Superfos Randers pracuje także nad dalszą oszczędnością energii wspólnie z dużym duńskim dostawcą mediów. Plan działań przewiduje obecnie wykorzystanie ciepła odpadowego emitowanego przez sprężarki powietrza do ogrzewania innych pomieszczeń w fabryce. Inny projekt dotyczy kontroli pomp próżniowych do podnośników próżniowych, aby działały one tylko wtedy, kiedy są potrzebne.

Duży wpływ mają też zmiany w oświetleniu. - W ubiegłym roku uzyskaliśmy spore oszczędności, instalując oświetlenie LED we wszystkich miejscach naszego obszaru produkcyjnego - powiedział Joel Kjellander. - Dało nam to podwójną korzyść: oświetlenie jest wyraźnie silniejsze, a jednocześnie obniżyliśmy zużycie energii nawet o 40% w porównaniu z poprzednimi lampami jarzeniowymi.

energy savings initiatives recognized

Źródło: RPC Superfos