ReZorce - nowe opakowanie w obiegu zamkniętym

ReZorce - nowe opakowanie…

Zotefoams, innowator w dziedzinie materiałów komórkowych, który w tym roku obchodzi swoje setne urodziny, informuje o przełomowych wynikach zleconej niedawno oceny cyklu życia (LCA) swojego monomateriałowego opakowania kartonowego w obiegu zamkniętym – ReZorce. Opakowanie ReZorce nie tylko ma o 50% niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego w porównaniu do konwencjonalnych kartonów LPB, ale wymaga także jedenastokrotnie mniej wody do wytworzenia i pięciokrotnie mniej energii do wytworzenia, napełnienia i transportu.

Opakowanie w obiegu zamkniętym ReZorce do kartonów do napojów jest wykonane z w pełni nadającego się do recyklingu monomateriału barierowego, który spełnia lub przewyższa wszystkie normy branży spożywczej i jest pierwszą realną alternatywą dla kompozytowych opakowań barierowych. Niezależna ocena LCA porównuje trzy rodzaje ReZorce – zawierające różne poziomy HDPE z odzysku – z tradycyjnym wielomateriałowym LPB, aby pokazać, że z funkcjonalnego i estetycznego punktu widzenia kartony ReZorce spisują się tak samo lub lepiej niż tradycyjne kartony do napojów.

Wyniki pokazują, że produkcja, napełnianie i transport kartonu ReZorce wymagają pięciokrotnie mniej energii w porównaniu do konwencjonalnych kartonów z tektury opakowaniowej do napojów (LPB). Produkcja ReZorce zużywa także jedenastokrotnie mniej wody i – jeśli zostanie poddany recyklingowi – ma w sumie o 50% niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

ReZorce bazuje na autorskiej technologii spieniania mikrokomórkowego i przekładaniu warstw pianki warstwami litymi, aby zoptymalizować skuteczność bariery i zapewnić taką samą możliwość składania, jak konwencjonalne kartony do napojów. Oprócz możliwości recyklingu poprzez zbiórkę odpadów pokonsumenckich, ReZorce może zawierać do 100% materiałów wtórnych (w przypadku dostępności polimerów przetworzonych klasy spożywczej). Materiał HDPE przewyższa w działaniu obecną technologię kartonów do napojów, zapewniając ekologiczną klarowność bez szkody dla wyglądu, odbioru w dotyku czy wydajności, rozprawiając się z największym wyzwaniem branży opakowań żywności i napojów w zakresie ochrony środowiska, jakim są kartony wielomateriałowe.

Firma Zotefoams zleciła The LCA Centre, niezależnym specjalistom w dziedzinie sądowych ocen cyklu życia opakowań, przetestowanie ReZorce i porównanie jego wpływu na środowisko z tradycyjnym wielomateriałowym LPB występującym na rynku. Oceniono trzy rodzaje kartonów ReZorce ze spienionego polietylenu o wysokiej gęstości (zawierające 12,5%, 25% i 50% materiałów wtórnych), a także jedno opakowanie LPB złożone z kartonu (72,5%), polietylenu (24%) i folii aluminiowej (3,5%) – każdy karton mieścił 1 litr soku jabłkowego.

rezorce

Kluczowymi elementami oceny LCA było określenie potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (kgCO2eq), wpływu na zasoby wodne (m3) i skumulowanego zapotrzebowania na energię (MJ-eq) w czterech różnych scenariuszach „od kołyski do bramy”, a następnie po zakończeniu eksploatacji (spalanie, recykling czy połączenie obu procesów). Wyniki były imponujące - ReZorce ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego we wszystkich scenariuszach oprócz tego, w którym obydwa opakowania zostają spalone.

- Opakowanie ReZorce wytwarzane z materiałów z odzysku może być korzystne dla środowiska naturalnego z uwagi na niższy od opakowań alternatywnych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego - mówi dr Alan Campbell, dyrektor techniczny, The LCA Centre.

Dane LCA zostały także przeanalizowane przez dr Leigh Holloway z Eco3 Ltd, firmy zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska i innowacji. Z uwagi na swoje kontakty z wysoko ocenianym niemieckim Instytutem IFEU, dr Holloway uczestniczył w wielu analizach tekturowych opakowań do napojów, w tym jednego od czołowego producenta kartonów wielomateriałowych (aseptycznych).

- Z radością ogłosiliśmy wyniki naszej niedawnej oceny cyklu życia; liczby mówią same za siebie. To ekscytujący czas dla firmy Zotefoams i ReZorce; zainwestowaliśmy milion dolarów w zakład pilotażowy w Stanach Zjednoczonych, który umożliwi właścicielom marek i sprzedawcom szybkie przeprowadzanie prób, pozwalając na wdrożenie technologii pomostowej przed zbliżającymi się terminami ustawowymi - komentuje Neil Court-Johnston, wiceprezes ds. strategii, EMEA, Zotefoams. - Współpracujemy z inicjatywą New Plastics Economy i jej projektem HolyGrail, wykorzystując znaczniki chemiczne i cyfrowe znaki wodne do śledzenia plastikowych odpadów i poprawy sortowania opakowań pokonsumenckich oraz wskaźników recyklingu. Producenci i właściciele marek przyznają, że bieżąca technologia nie spełnia wyznaczonych celów zrównoważonego rozwoju i współpracujemy już z podobnie myślącymi partnerami. Kartony do napojów to dopiero początek.