Relacja z II konferencji Nowe Perspektywy 4.0

Pokaz całego procesu jak zwykle cieszył się największym zainteresowaniem gości. Każdy z etapów produkcji był przemyślany i doskonale przygotowany przez organizatorów i partnerów. Tym razem produkowano model katamaranu, zaczynając już od momentu wprowadzenia zapytania ofertowego w SigmaMPR. W oparciu o zapytanie stworzono model 3D w zintegrowanym z SigmaNEST programem Solid Works.

Następnie został on zaimportowany do oprogramowania dedykowanego prasom krawędziowym SigmaBEND, gdzie rozwinięto model, sprawdzono całą bazę narzędziową konieczną do wykonania zlecenia. Sprawdzone zostało również obłożenie prasy krawędziowej, potrzebne matryce i stemple.

Dzięki modułowi wycen, SigmaNEST dokładnie pokazano, ile będzie kosztować wycięcie poszczególnych elementów, co pozwoliło na dokończenie wyceny, wysłanie oferty i zatwierdzenie zamówienia Klienta już w SigmaMRP.

Kolejnym krokiem było przystąpienie do planowania produkcji. Moduł nestingu zapewnił optymalne rozłożenie elementów, Power Pack umożliwił zarządzanie magazynem blach, a HD SuperNEST pozwolił osiągnąć najlepszy uzysk w określonym przedziale czasowym.

Następnym krokiem było zaplanowanie pracy maszyn i kolejności wykonywania programów, co umożliwił moduł Load Manager. Za automatyczne raportowanie postępów pracy będzie odpowiedzialny moduł SigmaNEST – Color Offload.

Na etapie produkcji elementy zostały wycięte za pomocą lasera Mitsubishi Electric ML 3015 eX-F40. Po wycięciu elementów, przeniesiono je do punktu kontroli jakości. Na tym etapie elementy zostały zbadane za pomocą przyrządów pomiarowych Keyence.

Po pomiarach należało elementy oznakować. Tutaj zaprezentowane zostały 3 możliwości: znakowanie mikropunktowe i pneumatyczne ręcznymi urządzeniami FlyMarker, grawerowanie laserowe oraz naklejanie etykiet z kodem kreskowym. Kolejnym etapem było zagięcie elementów zgodnie z modelem. W tym procesie wykorzystano prasę krawędziową Baykal.

Za automatyzację procesu produkcyjnego odpowiedzialny był robot przemysłowy FanucRoot M-20iA 35M. Każdy z trzech etapów: cięcie, pomiar i gięcie był akceptowany, dzięki zintegrowanym ze sobą panelom sterowania.

Na koniec przeprowadzonego procesu do dyspozycji gości byli inżynierowie na specjalne konsultacje, w czasie których można było zadać pytania oraz uzyskać szczegółowe informację na temat maszyn. Zwieńczeniem tego intensywnego dnia była wspólna kolacja z widokiem na morze, która była doskonałą okazją do nawiązania nowych biznesowych znajomości.

Stigo

Czytaj więcej: