Relacja z targów EuroLab 2008

Relacja z targów EuroLab 2008
Duże zainteresowanie zwiedzających i pokaźna ilość nowości, to najważniejsze aspekty X Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Trzydniowa impreza odbyła się w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. Jednym z patronów medialnych targów był nasz serwis Plastech.pl. Chociaż ekspozycja była skierowane do branży laboratoryjnej, to jednak nie zabrakło na niej produktów i rozwiązań związanych z przemysłem tworzyw sztucznych i opakowań. Jak się bowiem okazuje nowinki w tym sektorze nie mogą ominąć tego co dzieje się w środowisku laboratoryjnym.

Funkcjonowania bez korzystania z najnowszych rozwiązań, pochodzących z sektora tworzyw sztucznych nie wyobraża sobie choćby firma Labro. W Warszawie pokazała ona ciekawy sposób wykorzystania polipropylenu Moplen.

Moplen to tworzywo znajdujące się w ofercie i produkowane przez Basell Orlen Polyolefins. Polipropylen tego typu w różnych odmianach homopolimerów, kopolimerów oraz kopolimerów typu random jest wykorzystywany na szeroką skalę głównie w produkcji butelek i pojemników.

Podczas EuroLab firma Labro zademonstrowała m.in. zlewy Polysink, czyli chemicznie odporne zlewy oraz laboratoryjne blaty robocze. Wykonano je właśnie z polipropylenu Moplen.

Targi EuroLab 2008

- To co przesądza o tym, że ten materiał jest tak dobry w produkcji zlewów i blatów, to fakt, że dysponuje podwyższonymi parametrami odporności mechanicznej, termicznej i chemicznej. Polipropylen Moplen jest też całkowicie obojętny dla środowiska. Jest również idealnym materiałem, który wyjątkowo dobrze prezentuje się w starciu z kwasami, zasadami i wieloma innymi podstawowymi odczynnikami chemicznymi. Po Moplen warto sięgać wtedy, gdy przychodzi nam pracować kwasem fluorowodorowym - tłumaczyli przedstawiciele spółki Labro. - Swoim zastosowaniem obejmuje wykonanie modułów stanowisk do mycia laboratoryjnego, blatów laboratoryjnych, szafek na chemikalia, zlewów laboratoryjnych. Wszelkie standardowe moduły i zlewy wykonywane są zawsze za pomocą techniki wtryskowej, bez spawów i łączeń.

Polysink, z którym można się było zaznajomić podczas targów, znajduje zastosowanie w rozmaitych laboratoriach chemicznych, przemysłowych, Instytutach Badawczych i szpitalach.

O ile Labro pokazało nowość powstałą w wyniku wykorzystania tworzyw sztucznych, o tyle już inna firma prezentująca się na EuroLab, czyli Emipak zademonstrowała ciekawe rozwiązania, które z powodzeniem może zostać zaadaptowane przez świat tworzyw sztucznych. Zresztą m.in. z myślą o tej branży zostało wprowadzone. Chodzi o metodę prowadzenia pomiaru wilgotności technologią rezonansu mikrofalowego.

Technologia została opatentowana przez niemiecki koncern TEWS Elektronik, którego Emipak jest przedstawicielem w Polsce. - Współpracujemy od sześciu miesięcy. Ta technologia to najdokładniejsze osiągnięcie tego typu spotykane w tej chwili na rynku. W Polsce wykorzystują ją aktualnie cztery firmy. Służy ona do pomiaru wilgotności i stosuje się ją bezpośrednio na liniach produkcyjnych - mówi Anna Sienczewska, product manager w Emipak.

Targi EuroLab 2008

Jak powszechnie wiadomo wilgotność materiału jest ważnym czynnikiem, decydującym o jakości produktu. W przypadku wyrobów wymagających minimalizacji zużywanej energii i minimalnego wpływu na środowisko wymagana jest więc dokładna wiedza o zawartości wody.