Relacja z targów Packaging Innovations 2010

Relacja z targów Packaging…
To były udane targi opakowaniowe. Packaging Innovations zorganizowane przez grupę easyFairs odwiedziło wielu gości. W trakcie imprezy swoje produkty pokazało ok. 70 wystawców, i to nie tylko z Polski.

Na Packaging Innovations nie zabrakło nowości. W trakcie dwóch dni, 13 - 14 kwietnia, pokazywano w warszawskiej hali Expo XXI zarówno opakowania, jak też maszyny przeznaczone dla tej branży, rozwiązania systemowe oraz materiały wykorzystywane w opakowalnictwie.

Na pewno interesującym produktem były np. przyjazne środowisku, wykonane z pulpy drzewnej, pochodzącej z surowca pozyskiwanego z certyfikowanych obszarów leśnych folie BIO, pokazane przez firmę Wolff Trading. Folie Bio posiadają certyfikat biodegradowalności EN 13432 oraz ASTM D6400, jak również certyfikat kompostowania domowego. Są kompatybilne z papierem oraz kartonem.

Packaging Innovations 2010


Całą serię nowoczesnych opakowań z tworzyw sztucznych zademonstrowała tez firma Gizeh. Były to głównie kubki z etykietami termokurczliwymi, kubki wykonane w technice etykietowania w formie, kubki z barierą EVOH. Cały ten asortyment znajduje zastosowanie na polskim rynku spożywczym.

Warte zobaczenia były też termotransferowe taśmy barwiące z serii Inline Printing wykorzystywane do zadruku zmiennych informacji, takich jak np. numer serii, data produkcji, data przydatności do spożycia bezpośrednio na opakowaniach. Taśmy charakteryzują się trwałością nadruku na wszystkich rodzajach opakowań foliowych, głównie tzw. opakowań giętkich.

Oprócz prezentacji na stoiskach dużym zainteresowaniem uczestników targów cieszyły się warsztaty, tzw. Learn Shops. W ich trakcie rozmawiano o nowych trendach zajmujących uwagę tych, którzy na co dzień mają związek z branżą opakowaniową.

W trakcie imprezy, odbywającej się niestety w cieniu żałoby narodowej, dominowało poczucie, że polski rynek opakowaniowy może się w przyszłości rozwijać, aczkolwiek jest przed nim kilka wyzwań, związanych choćby z coraz ściślejszymi normami środowiskowymi.