Roboty Genkotsu dla sektora opakowań

Roboty Genkotsu dla sektora…
Podczas tegorocznego Taropaku firma FANUC zaprezentowała trzy zastosowania robotów z rodziny Genkotsu - nazwa urządzeń, która w języku japońskim oznacza pięść lub dłoń, w tym przypadku symbolizować połączenie zwartej budowy, szybkości, mocy i elastyczności ruchów, bliskiej sprawności ludzkiego nadgarstka.

Pierwszy z robotów - kompaktowy i szybki robot M-3iA/12H, o zasięgu 1350 mm i maksymalnym udźwigu kiści 12 kg - został stworzony z myślą o usprawnieniu produkcji w wymagających sektorach przemysłu, np. w branży spożywczej czy farmaceutycznej. Robot sprawdza się w operacjach przenoszenia, układania i pakowania delikatnych produktów, a w razie potrzeby poradzi sobie także z zadaniami szybkiego i precyzyjnego montażu. Konstrukcja ramion równoległych robota pozwala na wykonywanie bardzo szybkich ruchów. W ramach aplikacji pokazowej robot pakował szklane opakowania jednostkowe do opakowania zbiorczego.

Drugie urządzenie to robot M1iA/ 0.5S. W aplikacji pokazowej robot lokalizował metalowe łożyska za pomocą systemu wizyjnego iRVision, następnie będzie je pobierał i odkładał do odpowiednich otworów. W aplikacji wykorzystano opcję HMI, za pomocą której operator ma możliwość kontrolowania stanowiska w bardzo prosty, intuicyjny sposób.

Trzeci zaprezentowany robot to urządzenie M2iA/3SL, wykorzystane na targach w procesie pakowania czekoladek. Robot, który został wybrany do tego zadania, idealnie się nadaje do obsługi małych ładunków - do chwytania, pakowania, przenoszenia oraz montażu. Robot o udźwigu 3 kg i zasięgu 1130 mm został wyposażony w mocne silniki serwo, które gwarantują duże przyspieszenie i krótkie cykle, zapewniając użytkownikom wysoką wydajność. Dzięki ochronie IP69K (International Protection Rating - odporny na trudne warunki środowiskowe), może pracować w środowiskach o zaostrzonych normach czystości.

O zaprezentowanych urządzeniach opowiada w naszym materiale wideo Konrad Grohs z firmy FANUC.