Rozmowa z Bogdanem Zabrzewskim, prezesem Battenfeld Polska

Rozmowa z Bogdanem Zabrzewskim…
Firma Battenfeld, to przedsiębiorstwo z ponad 50 - letnią tradycją. Przez ponad pół wieku działalności wyprodukowała blisko 100 tys. wtryskarek i innych urządzeń przeznaczonych do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Dzięki niej na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań, np. AIRMOULD, AIRMOULD CONTUR, AQUAMOLD, wtrysk wielokolorowy i wielokomponentowy, wtrysk mikrowyprasek, obtrysk materiałów tekstylnych oraz LIM, PIM i TSG. W Polsce Battenfeld dysponuje własnym oddziałem od dziewięciu lat. Poniżej prezentujemy rozmowę przeprowadzoną z jej szefem Bogdanem Zabrzewskim.

Za nami 2007 r. Jaki to był okres dla Battenfeld Polska?
Bogdan Zabrzewski: - Mówiąc o podsumowaniu dopiero co zakończonego roku warto wrócić do tego co było wcześniej. Dla Battenfeld Polska doskonały był już 2005 r. Ówczesna pomyślność w bardzo dużej mierze była związana z mnóstwem pieniędzy, które popłynęły do polskich przedsiębiorstw z różnego rodzaju funduszy europejskich. To pozwalało na prowadzenie inwestycji, zakup maszyn, przeprowadzanie innowacji. Wtedy dostarczyliśmy na polski rynek 120 wtryskarek, a sprzedaż zamknęła się w kwocie 7 mln euro.

Kolejny, 2006 r. przyniósł nam już gorsze wyniki. Nastąpiło załamanie rynku, a firma Battenfeld została sprzedana przez SMS Group firmie ADCURAM. Nowy właściciel zapowiadał wtedy inwestycje w sektorze serwisu, badań i produkcji maszyn. Łącznie jednak 2006 r. zakończyliśmy jako Battenfeld Polska wynikiem 40 sprzedanych wtryskarek i stosunkowo niewielkimi obrotami rzędu 2,5 mln euro.

Po tym czasie nastąpiło jednak odzyskanie pozycji?
Dokładnie tak się stało. Z dużą satysfakcją będziemy wspominać w naszej firmie ubiegłych dwanaście miesięcy. Udało nam się dostarczyć na krajowy rynek 70 wtryskarek, co przyniosło wpływy wielkości 4,5 mln euro. Jednocześnie cała Grupa Battenfeld może się pochwalić obrotami rzędu 87 mln euro. Warto wiedzieć, bo to pokazuje niejako nasze możliwości, że codziennie produkujemy ok. 20 - 25 najnowszych maszyn.

Kim są klienci Battenfeld Polska?
Jest to bardzo zróżnicowana grupa odbiorców, ale przeważają drobni klienci. Należą do nich firmy z kapitałem polskim, które zaopatrują się u nas w dwie - trzy maszyny. To nie oznacza jednak, że brakuje większych dostaw. Dla przykładu obecnie realizujemy znaczącą umowę, polegającą na wyposażeniu we wtryskarki brytyjskiego koncernu ALMA, który buduje fabrykę w specjalnej strefie ekonomicznej w podwrocławskich Kobierzycach.


Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna