Rozmowa z Wojciechem Wasilewskim, dyrektorem generalnym Masterchem

Rozmowa z Wojciechem Wasilewskim… Prezentujemy rozmowę z Wojciechem Wasilewskim, dyrektorem generalnym firmy Masterchem. Spółka była jednym z wystawców targów Packaging Innovations, które odbyły się w Warszawie23-24 marca tego roku.

Proszę o przedstawienie firmy Masterchem.
Wojciech Wasilewski: - Zajmujemy się produkcją opakowań z PET. Jest to tworzywo, które nadaje się do produkcji takich opakowań jak butelki kosmetyczne, butelki farmaceutyczne, opakowania chemiczno – kosmetyczne, różnego rodzaju słoiki. I my te wszystkie wymienione opakowania produkujemy. Oprócz tego także preformy PET i nakrętki do naszych opakowań.

Działamy w branży od 20 lat, przy czym pod szyldem Masterchem od 1999 r. Przez te 12 lat z pewnością zdążyliśmy stać się czołowym polskim producentem opakowań z PET dla branży kosmetycznej oraz chemii gospodarczej. Realizujemy projekty i rozwijamy opakowania począwszy od przygotowania projektu graficznego i technicznego w wersji 3D, poprzez budowę form, produkcję w technologii wtrysku, rozdmuchu i wtrysko - rozdmuchu, aż do produktu finalnego.

Wojciech Wasilewski, Masterchem


Firma istnieje dwie dekady. Jakie ważne wydarzenia jeśli idzie o rozwój rynku PET w Polsce towarzyszyły jej rozwojowi?
Zmiany rynku PET przez ostatnie 20 lat były ogromne. Pierwszy okres to produkcja opakowań na napoje, stąd nawet do dzisiaj mamy do czynienia z popularnym, choć błędnym nazywaniem butelek na napoje petami. Tymczasem PET to przecież tworzywo, a nie rodzaj opakowania, ale pomyłka ta jest charakterystyczna i bierze się z czasów, gdy z tego tworzywa nie robiło się nic innego prócz opakowań dla napojów gazowanych i niegazowanych.

Ważnym momentem dla rozwoju tego rynku był także rok 1986, gdy pojawiły się oleje jadalne i rozpoczęła się duża produkcja opakowań dla tego produktu. Zajmowaliśmy się tym do 1998 r.

W 1997 r. wprowadziliśmy już innego rodzaju gwinty do opakowań, gdyż przemysł napojowy i przemysł olejowy opierały się na różnych gwintach. Wiadomo, że w zależności jakiego rodzaju są nakrętki, to jest inny rodzaj gwintu i inny rodzaj opakowania. We wspomnianym 1997 r. zaczęliśmy wprowadzać opakowania z tzw. gwintami chemicznymi i lansować opakowania PET w zastosowaniach, które do tej pory czerpały z opakowań wykonanych z PVC i polietylenu.

Od 2000 r. realizujemy ekspansję na rynek chemii gospodarczej. Mowa tu o opakowaniach do płynów do naczyń. Od 15 lat jesteśmy też obecni na rynku opakowań kosmetycznych. Weszliśmy w ten sektor, gdyż w tamtym czasie stworzyła się na nim korzystna sytuacja. Było coraz więcej polskich firm kosmetycznych, ale opakowania dla swoich produktów musiały one sprowadzać z zagranicy, bo w Polsce nie znajdowali odpowiedniej liczby producentów. Wiadomo, że taki stan był dla wytwórców kosmetyków bardzo kosztowny. Zapełniliśmy tę lukę i to była znakomita decyzja. Aktualnie posiadamy w ofercie całe serie standardów do produkcji kosmetyków. Są to słoiki z gwintami 63 mm, 70 mm, 100 mm, jak również butelki z gwintami od 18 mm do 42 mm.

Jakie są zdolności produkcyjne firmy?
Poprzez ostatni dość duży skok inwestycyjny nasze zdolności produkcyjne są olbrzymie, sięgają poziomu ponad 20 mln butelek miesięcznie. To zdolności maksymalne. W tej chwili produkujemy ok. 12 mln butelek miesięcznie.

Czytaj więcej:
Butelki 265
Rynek 1012
Wywiad 280

Opakowania PET: kosmetyczne, farmaceutyczne
 

Opakowania PET: kosmetyczne, farmaceutyczne, chemiczne, słoiki, na żywność, alkoholowe, nakrętki do opakowań, preformy PET

Polska, 66-015 Zielona Góra, Przylep – Solidarności 86d

Reportaże

Forum