Rozwiązania firmy Sidel sprawdzają się w Afryce

Sukces innowacyjnego projektu dzięki doskonałej współpracy

Firma StrongPack nawiązała po raz pierwszy kontakt z firmą Sidel kilka lat temu, rozpoczynając działalność w zakresie rozlewania napojów. Wówczas celem nigeryjskiego producenta była realizacja nowego przedsięwzięcia, w ramach którego miały powstać dwie kompletne linie produkcyjne do napełniania puszek oraz butelek PET. Obie linie zostały oddane do użytku w 2018 roku - były wówczas przeznaczone głównie do rozlewania napoju RC Cola, jednej z wiodących marek coli na świecie, założonej w 1905 roku. Zarówno osiągi, jak i niezawodność linii idealnie odpowiadały oczekiwaniom nigeryjskiego producenta, dlatego firma StrongPack zdecydowała się na inwestycję w kolejne dwie kompletne linie PET - jedną standardową linię do obsługi butelek PET, a także drugą obejmującą rozwiązanie Actis firmy Sidel w konfiguracji Combi.

Nowa inwestycja, której realizacja została zaplanowana na nowej działce o powierzchni 8,4 ha w budynku o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych w Agbarze - obszarze przemysłowym w pobliżu Lagos - była szczególnie wymagająca. Z tego powodu firma StrongPack była również zainteresowana podjęciem współpracy z partnerem, który będzie w stanie zaoferować lokalne wsparcie, a także innowacyjne myślenie i zaufanie - trzy filary, na których miała się oprzeć budowa nowego wiodącego centrum co-packingu od podstaw.

- Przez cały czas trwania tego wymagającego projektu współpracowaliśmy z firmą Sidel i doskonale zorganizowanym zespołem naszego partnera. We współpracy z kierownikami projektów i projektantami linii regularnie ocenialiśmy postępy i wprowadzaliśmy niezbędne korekty. W trakcie tego procesu mile zaskoczył nas fakt, że zespół firmy Sidel był w stanie sprostać naszym wymaganiom, zarówno pod względem szybkości, jak i elastyczności. Bardzo podobało nam się także kompleksowe podejście zaproponowane przez naszego partnera. Nawet w obliczu nieprzewidzianych wyzwań udało nam się osiągnąć nasze cele dzięki doskonałej komunikacji pomiędzy zespołami oraz panującej w nich kulturze codziennego zdobywania nowej wiedzy - komentuje dyrektor zarządzający firmy StrongPack. 

- Po zakończeniu rozbudowy zakładu będziemy w stanie produkować 1,2 miliarda litrów napojów bezalkoholowych rocznie. Zdolności produkcyjne i możliwości naszego zakładu w Agbarze pozwolą nam zdobyć pozycję głównego centrum dla wielu potencjalnych klientów na rynku afrykańskim - dodaje.

Najwyższy poziom elastyczności: napoje gazowane w różnych rodzajach i formatach opakowań 

Dzięki udanej współpracy z firmą Sidel, nigeryjski producent posiada teraz przyszłościową fabrykę z czterema efektywnie rozmieszczonymi kompletnymi liniami produkcyjnymi, co umożliwia wykonywanie szybkich zmian formatów oraz procesu CIP w celu zapewnienia dużej niezawodności i elastyczności produkcji napojów w puszkach oraz w butelkach PET. 

Całkowite moce produkcyjne zakładu w Agbarze wynoszą obecnie 850 milionów butelek PET rocznie, zarówno standardowych, jak i powlekanych. Dwie zwykłe linie pakujące PET pracują z prędkością odpowiednio 36 800 i 46 000 butelek na godzinę. Wszechstronna linia do puszkowania napojów umożliwia produkcję 40 000 puszek na godzinę - cały układ linii i jej koncepcja zostały pierwotnie opracowane w celu produkcji popularnego w Nigerii bezalkoholowego napoju słodowego. 

- Uważamy, że w przyszłości napój ten będzie zyskiwał na popularności, dlatego już na samym początku uwzględniliśmy w naszej linii do produkcji puszek pasteryzator przeznaczony do obsługi produktów wrażliwych. Nie chodzi tylko i wyłącznie o napój słodowy – włączenie pasteryzatora pozwoli nam również na rozlewanie innych napojów, takich jak mrożona herbata i soki w puszkach. Tego rodzaju produkty nie cieszą się jeszcze dużą popularnością w Nigerii, ale dzięki takiej konfiguracji jesteśmy przygotowani na przyszłość i dysponujemy niezwykle elastycznym procesem produkcji - wyjaśnia dyrektor zarządzający firmy StrongPack.

Odchudzona butelka pozwala zaoszczędzić trzy tony PET dziennie

Kompletna linia PET obejmująca rozwiązanie Actis w konfiguracji Combi umożliwiająca obsługę dwóch formatów butelek (350 ml i 500 ml) stanowi podstawę korzyści oferowanych markom napojów gazowanych przez producenta obsługującego zakład w Agbarze. System Actis (Amorphous Carbon Treatment on Internal Surface), to sprawdzona technologia powlekania plazmowego firmy Sidel, która pozwala na nawet pięciokrotne wydłużenie okresu przydatności napojów do spożycia, umożliwiając jednocześnie zmniejszenie masy opakowania, bez uszczerbku dla możliwości recyklingu. Korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania, połączone z prostotą obsługi oraz wieloma instalacjami obejmującymi system Actis na całym świecie, które dotychczas wyprodukowały przeszło pięć miliardów butelek napojów gazowanych, piwa, soków, herbaty i kawy stanowią powody, dla których firma StrongPack wybrała właśnie to rozwiązanie.

- Redukcja masy butelki 350 ml do 15,5 grama pozwala nam zaoszczędzić około trzy tony żywicy dziennie. To trzy tony materiału, które nie trafią nigdy na wysypisko - twierdzi przedstawiciel firmy StrongPack.

Dzięki technologii Actis i wydłużonemu okresowi przydatności do spożycia produktów pakowanych do butelek PET, firma StrongPack zamierza zdobyć nowe rynki w Afryce Zachodniej, które w przeciwnym razie nie byłyby dla niej dostępne. Wybór rozwiązania Actis otworzył również możliwość opracowania nowego wzoru butelki w formatach 350 ml oraz 500 ml spełniających wymagania systemu Actis, a jednocześnie wyróżniających się w punktach sprzedaży, co stanowi kluczowy czynnik sukcesu na nigeryjskim rynku.

Reportaże

Forum

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23