Ruszyła instalacja LLDPE w bliskowschodnim megakompleksie chemicznym

Ruszyła instalacja LLDPE w…
Sadara, spółka joint venture Saudi Aramco i Dow Chemical, uruchomiła pierwszą część nowego kompleksu chemicznego na Bliskim Wschodzie. Uruchomienie instalacji do produkcji liniowego polietylenu niskiej gęstości (LLDPE) nastąpiło przed wyznaczonym wcześniej terminem.

Instalacja wykorzystuje technologię dostarczoną przez Dow Chemical. Produkowane tworzywo wykorzystywane może być do wyrobu artykułów wchodzących w kontakt z żywnością, różnego rodzaju opakowań oraz folii stosowanych w branży medycznej.

Uruchomiona instalacja jest jedną z 26 części powstającego kompleksu chemicznego Sadara w Al-Dżubail (Jubail Industrial City II, Arabia Saudyjska). W listopadzie br. stopień zaawansowania prac wyniósł 97 proc.

Koszt całej inwestycji w kompleks chemiczny Sadara wynosi 20 mld dol. Jest to największy na świecie kompleks chemiczny budowany w ramach jednej inwestycji. Będzie to jednocześnie pierwszy na Biskim Wschodzie kompleks wykorzystujący w roli surowców płynne produkty rafineryjne, jak np. nafta.

Budowa kompleksu chemicznego Sadara ma między innymi na celu rozwój nieistniejących wcześniej gałęzi przemysłu saudyjskiego, opierających się na przetwórstwie produktów przerobu ropy naftowej. W tym celu powołany został PlasChemPark, efekt porozumienia spółki Sadara oraz władz Al-Dżubail i Janbu. Ma być stanowić centrum produkcji wyrobów m.in. z tworzyw sztucznych.

Czytaj więcej: Polietylen (PE) 161Reportaże

Forum

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22