Ruszyła nowa instalacja w Grupie Azoty

Ruszyła nowa instalacja w… Otwarcie nowej instalacji na terenie tarnowskich zakładów jest częścią długoterminowego kontraktu podpisanego przez obie spółki. Grupa Azoty będzie dostarczać Air Products surowy dwutlenek węgla w postaci gazowej, który jest produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania chemikaliów. Air Products będzie poddawać gaz oczyszczaniu i skraplaniu w swojej nowej instalacji. Azoty dostarczać będą dwutlenek węgla w systemie ciągłym, co pozwoli Air Products na uzyskanie stabilnej podaży, a dzięki temu - wysokiej jakości produktu finalnego. Wydajność nowej instalacji wynosi ok. 220 ton CO2 na dobę.

- Dwutlenek węgla to bardzo atrakcyjny związek, produkt, który jest już w przemyśle szczególnym biznesem, ale rozwój tego biznesu nie mieści się w strategii Grupy Azoty - mówi Witold Szczypiński, wiceprezes ds. Produkcji, Techniki i Rozwoju Grupy Azoty S.A. - Dlatego swego czasu poszukiwaliśmy solidnego i wiarygodnego partnera, który lepiej wykorzysta i rozwinie sprzedaż tego produktu. Surowy dwutlenek węgla, który jest produktem powstającym przy wytwarzaniu gazu do syntezy amoniaku sprzedajemy zatem firmie Air Products. Dzięki wcześniej podpisanej długoterminowej umowie, dziś na terenie naszego zakładu otwiera się kolejna nowoczesna instalacja do skraplania dwutlenku węgla. To nie pierwszy nasz projekt realizowany z Air Products. Firma jest związana z Grupą Azoty także poprzez zakłady w Kędzierzynie.

Amerykańska firma Air Products prowadzi działalność w ponad 40 krajach na świecie zatrudniając 18,3 tysiąca pracowników. W Europie firma działa w 15 państwach, m.in. w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, takich jak Słowacja, Czechy, Rosja i Polska. Air Products jest obecnie największym producentem gazów technicznych w Polsce. W ramach współpracy z ZAK firma w 2009 roku uruchomiła w Kędzierzynie wytwórnię gazów ciekłych.

Czytaj więcej:
brak
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kaprolaktam, nawozy mineralne, chemikalia

Polska