Rynek Innowacji BASF zawitał do Warszawy

Rynek Innowacji BASF zawitał do Warszawy
Za nami największe wydarzenie organizowane w tym roku przez BASF Polska. Do Warszawy zawitała wystawa "Rynek Innowacji", prezentująca najnowsze odkrycia tej największej chemicznej firmy na świecie. Na specjalnych multimedialnych stanowiskach można zobaczyć, w jaki sposób naukowcy BASF rozwiązują najważniejsze problemy stojące przed współczesnym światem. Firma poinformowała też, że niebawem zainwestuje w Polsce 10 mln euro.

Wystawa Rynek Innowacji odbywa się w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa jest kolejnym miastem, do którego zawitała. Wcześniej można było zapoznać się z nią w Ludwigshafen, Nottingham, Brukseli, Paryżu, Barcelonie, Mediolanie oraz Kopenhadze.

Rynek Innowacji BASF

- Postawiliśmy sobie za cel tworzenie rozwiązań technologicznych pozwalających na poprawę jakości życia ludzi w wielu obszarach. Swoją wiedzą staramy się dzielić nie tylko z klientami, ale także z licznymi podmiotami - w tym z uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi - mówił w środę 4 czerwca na specjalnej konferencji promującej wystawę dr Michael Hepp, prezes zarządu BASF Polska. - Wierzymy, że postęp technologiczny możliwy jest jedynie na drodze dialogu pomiędzy ekspertami z różnych branż, organizacji i krajów. Widzimy siebie jako lidera i inspirację dla innych.

BASF przedstawił swoje osiągnięcia, które są wykorzystywane przez branżę medyczną, budowlaną, energetyczną, tekstylną i motoryzacyjną. Spora ich część to nowatorskie wykorzystanie tworzyw sztucznych. - Innowacje i badania to ważna część BASF - dodawał prezes Hepp. - Oczekujemy, że od 2010 r. dzięki samym tylko innowacyjnym produktom młodszym niż pięć lat BASF osiągnie roczny obrót w wysokości 4 mld euro.

Potwierdzeniem roli jaką w działalności BASF odgrywa stawianie na innowację jest choćby fakt, że koncern prowadzi obecnie prace badawcze w 30 europejskich krajach. Jego naukowcy uczestniczą w około 1,8 tys. globalnych programach badań i rozwoju realizowanych wspólnie z czołowymi uniwersytetami, instytutami badawczymi, nowopowstałymi firmami, partnerami z branż przemysłowych oraz klientami. BASF bierze też udział w 11 projektach badawczych finansowanych z funduszu UE. W samym tylko 2007 r. firma zainwestowała w badania prawie 1,4 mld euro.

Rynek Innowacji BASF

Warszawska konferencja byłą tez okazją do tego by dowiedzieć się czegoś więcej o planach firmy związanych z polskim rynkiem. BASF zapewnia, że głównym jego celem jest w naszym kraju maksymalnie jak najszybszy wzrost. Dwa lata temu obroty firmy wyniosły 1,55 mld zł, rok temu było to już 1,72 mld zł. Tworzywa sztuczne są obok chemikaliów najważniejszym obszarem działalności firmy w Polsce.

- W przeszłości BASF Polska uzyskiwał ponad 10 proc. wskaźnik wzrostu. Pragniemy utrzymać takie tempo w kolejnych pięciu latach. Zależy nam na wzroście organicznym, wdrażaniu innowacji, jesteśmy te z otwarci na kooperację i przejmowanie innych firm - mówił prezes Michael Hepp, prezes BASF Polska.

Przyznał też, że w tym i przyszłym roku BASF Polska przeznaczy na inwestycje 10 mln euro. - W tej chwili wiele rozmów z tym związanych jest w trakcie, negocjujemy pewne rzeczy, więc jest jeszcze za wcześnie mówić o konkretach tych inwestycji. Na pewno jednak zostaną sfinalizowane w niedługim już czasie - powiedział Hepp.

Rynek Innowacji BASF

Jakie innowacje prezentuje BASF na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki? Są to: plastyfikatory dla przemysłu, Ultramid dla motoryzacji, Ciepły Dom, Elastocoast wpływający na bezpieczeństwo linii brzegowych, Nanosilent, nanotechnologia, nowe generacje betonu, ogniwa paliwowe, Permaskin, innowacje dla branzy Agro.

O niektórych z wynalazków BASF napiszemy szerzej już niebawem. Wystawa Rynek Innowacji odbywa się w dniach 3-5 czerwca.

Czytaj więcej: Innowacje 305 Inwestycje 720

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska