Rząd ogłasza "tarczę antykryzysową"

Rząd ogłasza "tarczę antykryzysową"…

Na posiedzeniu Rady Gabinetowej rząd poinformował o szczegółach specustawy gospodarczej "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS - CoV - 2", która ma złagodzić negatywny wpływ ograniczeń wywołanych epidemią koronawirusa na przedsiębiorców i rynek pracy. 

- Potrzebne jest wsparcia dla przedsiębiorców i dla pracowników. Pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy, pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany - powiedział Andrzej Duda. - Szacunkowa wartość całego pakietu antykryzysowego to około 212 mld zł. Został on podzielony na pięć filarów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wśród zapowiedzianych działań znajdziemy m. in.: odsunięcie płatności ZUS, przejęcie przez państwo finansowania części wynagrodzenia w firmach czy jednorazową wypłatę ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu.

- Pakiet pomocowy dla gospodarki w postaci projektów ustaw ma być gotowy w tym tygodniu - poinformował na konferencji prasowej Andrzej Duda.

"Tarcza antykryzysowa" ma składać się z pięciu głównych filarów:

  • Państwo będzie mogło pokrywać 40 proc. wynagrodzenia do poziomu wynagrodzenia średniego w gospodarce, drugie 40 proc. pokrywać ma pracodawca -  to rozwiązanie przeznaczone będzie dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów i zarejestrowaniem straty finansowej.
  • Osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia, o dzieło i samozatrudnionym państwo umożliwi uzyskanie wypłaty środków do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
  • Przedsiębiorcy otrzymają gwarancje kredytowe oraz mikropożyczki do 5000 zł na 12 miesięcy.
  • Pakiet kapitałowy, zapewniający bezpieczeństwo depozytów, lokat, płatności.
  • Niezależny od środków z UE fundusz o wartości co najmniej 30 mld zł na cele inwestycyjne w infrastrukturę.

Rząd zapowiedział, że przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat. Będą też mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 r.

Mateusz Morawiecki poinformował też, że jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Dodatkowo rząd chce przeznaczyć kwotę 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenie w sprzęt.

- W związku z koronawirusem nie unikniemy deficytu budżetowego, wszyscy wiemy, co się dzieje; więc widać, że sytuacja będzie trudniejsza i warunki się pogorszą - powiedział Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.

oprac. JL


Czytaj więcej:
Finanse 137
Prawo 457
Rynek 1097
Relacja 185
COVID-19 190