Serwis Plastech.pl analizuje polski rynek folii stretch

Serwis Plastech.pl analizuje…
Trwa ostra walka o pierwszeństwo na krajowym rynku folii stretch. O pozycję lidera walczą dwie firmy: Eurofilms Polska Grupa Ergis SA z siedzibą w Oławie oraz zlokalizowany w Karczewie Marflex-M.J. Maillis Poland Sp. z o. o. Walka jest ostra, bo rynek folii jest wyceniany na ponad 300 mln zł.

Jeszcze dwa lata temu całkowita produkcja na krajowym rynku folii stretch przekraczała nieznacznie 50 tys. ton. W ostatnim czasie jednak wynik ten został znacznie poprawiony. Szacunki przewidują natomiast, że w 2010 r. produkować będziemy ponad 100 tys. ton rocznie.

Mimo wzrostu w dalszym ciągu na polskim rynku najwięcej do powiedzenia mają dwaj potentaci. To bowiem dzięki nim w największym stopniu rośnie produkcja. Pozostali wytwórcy notują udział na poziomie ok. 10 tys. ton rocznie.

Pozycję lidera dzierży firma Marflex-M.J. Maillis Poland. Powstała po połączeniu Marflex z Mailis. Grecki Mailis jest obecny na naszym rynku od 1997 r. Siedem lat temu zakupił Marflex, do tej pory wiodącego producenta folii stretch i toreb reklamowych. Od tego czasu Grupa zainwestowała w rozbudowę i udoskonalenie parku maszynowego polskiej firmy tworząc jeden z najnowocześniejszych i największych zakładów w Europie z mocą produkcyjną ponad 2,6 tys. ton miesięcznie. Produkowana przez nią folia stretch idzie do przedsiębiorstw opakowaniowych. Połowa produkcji kierowana jest na krajowy rynek, a druga połowa zasila eksport.

Polski rynek folii stretch

Z kolei Eurofilms wytwarzał do niedawna 1,5 tys. ton miesięcznie. Produkcja była kierowana do ponad pół tysiąca odbiorców. Blisko 25 proc. szło do zagranicę. W ubiegłym roku Eurofilms zanotował ok. 5,5 mln zł zysku netto, z kolei wartość przychodów osiągnęła granicę 127 mln zł. Jednak inwestycja firmy w nową, trzecią linię produkcyjną folii stretch pozwoliła na podniesienie produkcji do 27 tys. ton rocznie. Tym samym udział spółki w krajowym rynku folii stretch wynosi w tej chwili ok. 23 proc. Natomiast w krajowych zdolnościach produkcyjnych 24 proc. Udział w europejskich zdolnościach produkcyjnych to blisko 1.7 proc.

Rozwijać nie przestaje się też Marflex - M.J. Maillis Poland, który wyłożył blisko 15 mln euro, dzięki którym zwiększy możliwości produkcyjne folii (w tym stretch) do 70 tys. ton. Osiągnie to za sprawą budowy nowej fabryki do produkcji taśm PP i PET. Rozpoczęcie większej działalności wytwórczej zaplanowano na pierwsze półrocze tego roku. Jednocześnie do końca 2008 r. mają wzrosnąć przychody firmy do sumy 120 mln euro.

Czytaj więcej: Folia 321 Rynek 852

brak
 

Opakowania do żywności (laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty PET i PVC), opakowania przemysłowe (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET)

Polska