Sidel wprowadza najlżejszą na świecie butelkę przemysłową

Sidel wprowadza najlżejszą…

X-Lite Still to najnowsze innowacyjne rozwiązanie firmy Sidel w zakresie butelek PET na wodę niegazowaną o pojemności 500 ml. Dzięki niezwykle lekkiemu projektowi butelki, jest to najbardziej opłacalne i zrównoważone opakowanie dostępne na rynku. Pionierskie rozwiązanie zostało opracowane na potrzeby rynku wody niegazowanej, rozlewanej do niewielkich butelek PET, głównie z myślą o producentach chcących zoptymalizować swoje opakowania i koszty produkcji.

Waga butelki wynosząca zaledwie 6,5 grama oraz wysokość 195 mm sprawiają, że Sidel X-Lite Still to najlżejsza na świecie butelka PET o pojemności 500 ml na wodę niegazowaną, która zapewnia doskonałą wydajność – nawet przy bardzo wysokich prędkościach produkcyjnych , dzięki niezwykle lekkiej szyjce butelki. Rozwiązanie doskonale dopełnia zakrętka Novembal Novaqua RightCAP26.

Wysoka wydajność pakowania dla wody niegazowanej

Butelka Sidel X-Lite Still bazuje na sprawdzonej podstawie StarLITE Still, wykorzystywanej na całym świecie ze względu na jej zwiększoną stabilność i odporność na naprężenia w całym łańcuchu wartości, nieograniczone możliwości związane z projektowaniem nowych butelek oraz oferowane przez nią rozwiązania umożliwiające zmniejszanie wagi opakowań. Podstawa StarLITE Still gwarantuje również znaczącą oszczędność energii, głównie dzięki redukcji ciśnienia rozdmuchu oraz mocy grzewczej, które nie wymagają jednak żadnych kompromisów w zakresie wydajności pakowania. Oferowane rozwiązanie podstawy może zostać przystosowane do wszystkich rozdmuchiwarek firmy Sidel i wykorzystane na istniejących liniach produkcyjnych, co pozwala na obniżenie całkowitego kosztu posiadania.


sidel


Butelka X-Lite Still została zoptymalizowana przez inżynierów firmy pod kątem rozwiązania Sidel Super Combi – inteligentnego, zintegrowanego urządzenia łączącego pięć etapów procesu produkcji, a mianowicie: podawanie preform, rozdmuchiwanie, etykietowanie, napełnianie oraz zakręcanie, a także podawanie nakrętek.

''Dzięki zastosowaniu dedykowanego projektu preformy, zapewniającego optymalne osiągi mechaniczne, najnowsza butelka w naszym asortymencie pozwala na aplikację etykiet nawet na niewypełnionych opakowaniach, pomimo swojej niewielkiej wagi. Dodatkowo zastosowana preforma umożliwia uzyskanie idealnego kształtu butelki i pozwala na osiągnięcie optymalnej wytrzymałości na obciążenie z góry wynoszące 34 kilogramy, dzięki czemu spełnia wymagania łańcucha dostaw w zakresie stabilności palet'' - wyjaśnia Laurent Naveau, ekspert ds. opakowań firmy Sidel.

Najbardziej opłacalne i zrównoważone rozwiązanie w zakresie opakowań

Opracowana przez firmę Sidel butelka X-Lite Still jest najlżejszym na świecie opakowaniem na wodę niegazowaną, co niesie za sobą szereg korzyści, obejmujących przede wszystkim radykalne zmniejszenie zużycia żywicy PET. W porównaniu z butelkami o wadze 12 gramów, nowe rozwiązanie pozwala na oszczędność 1 485 ton materiału PET rocznie, przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności energii elektrycznej na poziomie do 335 000 kWh rocznie.  Dodatkowo zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 3 000 ton, co stanowi ekwiwalent 25 lotów w obie strony na trasie Nowy Jork-Paryż z 200 pasażerami na pokładzie.  Dla producentów wody butelkowanej oznacza to ogromne oszczędności – zmniejszone zużycie żywicy PET oraz energii elektrycznej mogą pozwolić na zmniejszenie wydatków nawet o dwa miliony euro rocznie.

''W przypadku naszych klientów, nowy projekt preform oraz nowa szyjka butelki oferowane przez rozwiązanie X-Lite Still przekładają się na błyskawiczny zwrot kosztów z inwestycji, nawet w przypadkach, gdy modernizacja linii produkcyjnej wymaga zainstalowania całkowicie nowych urządzeń wtryskujących''  - uważa Laurent Naveau.

''Przełączenie produkcji z butelek o wadze 12 gramów na rozwiązanie X-Lite Still o wadze 6,5 grama, pozwala na osiągnięcie zwrotu z inwestycji w modernizację, w czasie zaledwie 2-4 miesięcy.''  

Źródło: Sidel