Solvay zainwestuje miliony we Włocławku

Solvay zainwestuje miliony we Włocławku
Zakład we Włocławku, położony blisko głównych węzłów energetycznych i komunikacyjnych, będzie oferował korzyści logistyczne klientom z Europy Wschodniej i Rosji.

- Chcemy wspierać rozwój naszych klientów w Europie Wschodniej, w Rosji i na całym świecie - mówi Tom Benner, prezes Solvay Silica. - Nowy zakład będzie stanowić solidną, konkurencyjną platformę dla naszych najbardziej innowacyjnych produktów. Będziemy stale inwestować w rozwój przemysłowy, aby utrzymać przewagę technologiczną i rynkową.

Nowy zakład będzie produkować HDS, w tym Zeosil PREMIUM, krzemionkę wysokodyspersyjną najnowszej generacji, wykorzystywaną w motoryzacji do produkcji opon energooszczędnych. Pozwala ona zmniejszyć zużycie paliwa o siedem proc., jednocześnie poprawiając inne właściwości opon. Roczna zdolność produkcji zakładu ma wynosić 85 tys. ton.

- Zauważamy silny popyt na dalsze innowacje krzemionkowe, polepszające osiągi opon. W zeszłym roku nowe przepisy dotyczące etykietowania opon czterokrotnie zwiększyły popyt na Zeosil PREMIUM i przewidujemy, że ta silna tendencja się utrzyma - dodaje Tom Benner.

Zakład będzie się znajdował w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE), na terenie kompleksu przemysłowego Anwil, filii polskiego koncernu naftowego i energetycznego PKN Orlen. Koniec budowy planuje się na trzeci kwartał 2014 roku.

Solvay zwiększy również zdolności produkcyjne zakładu w Qingdao (Chiny), otwartego w 2010 roku. Rozbudowa już trwa i ma się zakończyć w grudniu 2013 roku. Zdolność produkcyjna tego zakładu wzrośnie do 112 000 ton rocznie.

Te nowe inwestycje uzupełnią rozbudowę zdolności produkcyjnych we Francji (2012) i w Stanach Zjednoczonych (2011) oraz otwarcie zakładu w Qingdao w Chinach (2010). Po sfinalizowaniu tych projektów roczna zdolność Solvay do produkcji wysokodyspersyjnej krzemionki osiągnie prawie 500 tys. ton, czyli dwukrotnie więcej niż przed 2010 rokiem.