Spodnie trekkingowe ze starych opon

Spodnie trekkingowe ze starych…

Nowa linia produktowa odzieży trekkingowej firmy Vaude, która trafi do sklepów w marcu 2022 r., będzie się wyróżniać nie tylko ponadczasowym wzornictwem, wytrzymałością materiału oraz łatwością naprawy - te spodnie są także zgodne z koncepcją zrównoważonego rozwoju, ponieważ surowcem do ich produkcji są zużyte opony poddane chemicznemu recyklingowi. Dzięki tej innowacji firmy BASF i Vaude starają się działać na rzecz ograniczania odpadów i ochrony cennych surowców.

- Nasz Ultramid Ccycled jest innowacyjnym poliamidem 6, z którego można produkować tekstylia wysokiej jakości. Zastosowana technologia produkcji pozwala na oszczędzanie surowców kopalnych, a jednocześnie zaoferowanie naszym klientom mniejszego śladu węglowego - powiedział Christoph Gahn, wiceprezes ds. zarządzania biznesowego w dziale poliamidów w BASF.

 - Chcemy być pionierem w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze odzieży funkcjonalnej. Naszym celem jest wniesienie wymiernego wkładu na rzecz środowiska. Obejmuje to oczywiście ograniczanie ilości zużywanych pierwotnych surowców kopalnych, a także zmniejszenie emisji CO2 związanej z naszymi produktami. Wykorzystując Ultramid Ccycled, możemy zmniejszyć ślad węglowy o więcej niż połowę* - dodał René Bethmann, dyrektor ds. innowacji w Vaude.

BASF wprowadza olej pirolityczny pozyskany z przetworzenia starych opon do ciągu produkcyjnego w zakładach działających według koncepcji Verbund w Ludwigshafen, zastępując nim częściowo surowce kopalne. Udział surowców z recyklingu jest przypisywany poszczególnym produktom wytwarzanym w zakładach Verbund zgodnie z zasadami bilansu masowego. W związku z faktem, że produkty z ''Ccycled'' w nazwie mają dokładnie takie same właściwości jak ich odpowiedniki wytworzone z surowców kopalnych, klienci mogą je przetwarzać w ten sam sposób i wykorzystywać w konwencjonalnych procesach. Zatem Ultramid CcycledTM może być wykorzystywany do zastosowań z wysokimi wymaganiami co do jakości i parametrów - na przykład w branży tekstylnej.

zdjecie-zrodlo-vaude-com

* na podstawie indeksu zrównoważenia materiałów HIGG