Stora Enso stawia na biodegradowalność

Stora Enso stawia na biodegradowalność…
Działająca też w Polsce fińska firma Stora Enso wprowadziła na rynek nowe tektury opakowaniowe ze specjalną powłoką biopolimerową.

Opcja powlekania materiałem biodegradowalnym jest przez koncern wykorzystywana w przypadku kilku gatunków tektury, znajdujących zastosowanie przy produkcji kubeczków, talerzyków, opakowań do żywności i kartonów pudełkowych.

Z wytwarzanej przez Stora Enso tektury biodegradowalnej Cupforma wykonuje się m.in. kubeczki do napojów. W skład rodziny Stora Enso Cupforma wchodzą różnego rodzaju materiały biodegradowalne stosowane przy produkcji opakowań nadających się do wielu zastosowań końcowych, m.in. do zimnych i gorących napojów, lodów i jogurtów. Jedna z tektur z tej rodziny - Cupforma Classic Bio - spełnia dodatkowo wymagania EN 13432 i ASTM 6400 pod względem kompostowania.


Kolejna nowość Stora Enso, to opakowania wykonane z tektury Trayforma Performance Bio. Mogą one znaleźć zastosowanie przy pakowaniu świeżej i chłodnej żywności, która nie wymaga podgrzewania przed spożyciem, np. warzyw, sałatek czy gotowych kanapek.

Od wielu lat fiński koncern rozwija również opatentowaną technologię powłok biopolimerowych stosowanych do wykańczania tektur. Umożliwia ona osiągnięcie właściwych parametrów materiałowych, m.in. w zakresie ochrony przed przenikaniem zapachów, spełniających wymagania najprzeróżniejszych końcowych aplikacji. Tektury wykańczane powłoką polimerową są bardziej wymagające w obróbce, ale nie powodują konieczności inwestowania w nowy sprzęt.

Polimerowa powłoka zapewnia opakowaniu odpowiednie właściwości, skutecznie chroniąc znajdujące się wewnątrz produkty przed tlenem, wilgocią, zapachami i światłem, wpływając znacząco na żywotność samego opakowania. Wybór powłoki jest uzależniony od rodzaju ochrony, jakiej wymaga zapakowany produkt. Powłoki biopolimerowe skutecznie chronią przed przedostawaniem się tlenu, wilgoci i tłuszczu.

W procesie kompostowania wykończone powłoką biopolimerową tektury papierowe zamieniają się w humus i dwutlenek węgla. Przy recyklingu, produkty biodegradowalne są zazwyczaj uwzględniane jako pierwsze z myślą o kompostowaniu przemysłowym. Schematy ich zbierania zależą od lokalnych warunków gromadzenia odpadów. Tektury Stora Enso mogą być w bezpieczny sposób zbierane i poddawane recyklingowi osobno bądź też razem z innymi produktami papierowymi i tekturowymi.


brak
 

Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim.

Polska