Sztuka zdobywania rynku

Sztuka zdobywania rynku Zakład produkcji folii i opakowań ELA jest pionierem w produkcji opakowań foliowych w Polsce. W latach 80 przedsiębiorstwo, wówczas jedno z pierwszych prywatnych przedsięwzięć w tej branży, pozyskało zlecenia z sektora gospodarki upaństwowionej. Zresztą klienci z tamtego okresu pozostali do dziś.

Od 1985 roku firma specjalizuje się w produkcji folii m. in. z polietylenu dla celów przemysłowych, ale w swojej ofercie posiada także folię z atestami dla sektora spożywczego. Gotowe produkty dzielą się na trzy grupy: folie stretch hood - w formie rękawa, używane do stabilizacji ładunków na paletach, folie termokurczliwe – w postaci rękawów, półrękawów czy kapturów, taśm oraz worki opakowaniowe. Na każdym produkcie może zostać wykonany nadruk, a już niebawem nowa linia, umożliwi produkcję folii z jednostronną zawartością kleju.

Dotychczasowe inwestycje w rozwój parku maszynowego zwiększały moce produkcyjne zakładu średnio o 250-300 ton miesięcznie. Obecnie, nowych zleceń zarząd firmy spodziewa się w wyniku rozwoju kontaktów zagranicznych. – Współpracę z UE rozpoczęliśmy w okresie transformacji gospodarczo-ustrojowej, kiedy szerokim strumieniem wpuszczono obcy kapitał do polskich zakładów. W wyniku nowych inwestycji i procesów konsolidacyjnych przybyło nam zleceń i klientów – mówi Eugeniusz Laskus, dyrektor ZPFiO ELA. – Poza tym zachodni zleceniodawcy dostrzegli, w końcu, wysoką jakość naszych wyrobów przy zachowaniu konkurencyjnej ceny , a to stwarza możliwości dalszej ekspansji - dodaje.

Potwierdza to decyzja podjęta przez grupę kapitałową Owens, będącą właścicielem Huty Jarosław oraz Antoninka, która zdecydowała się podpisać z zakładem kontrakt na dostawę folii opakowaniowej do pozostałych hut na świecie.

Perspektywicznym kierunkiem rozwoju wydaje się też branża motoryzacyjna. – Interesujemy się zwłaszcza rozwojem przemysłu gumowego - obsługujemy już Michelin Olsztyn, Goodyear Dębica, Gayer&Hosaya, Sempertrans Bełchatów – ale prowadzimy także zaawansowane rozmowy z innymi firmami związanymi z motoryzacją. Do tego segmentu trafia folia moletowana, którą jako jedyni z nielicznych w kraju, wytwarzamy o szerokości aż 2 200 mm – podkreśla dyrektor Laskus.

Wśród kooperantów zakładu w Polsce dominują zakłady przemysłowe, oraz firmy napojowe. Jakość produkcji i szybka realizacja zamówień zachęciły do współpracy: Hoop, Muszyniankę, Mineral Complex, Kentpol, Coca Colę i wiele innych. Wyroby trafiają w mniejszych ilościach również do przemysłu budowlanego i szklarskiego. Od lat Zakład jest dostawcą do cementowni m.in. w Ożarowie i Chełmie, huty Mittall ( dawna Huta Florian ) oraz hut: Ujście, Gostyń, Ceramika Opoczno, IP Kwidzyń, Warta Sieraków, Sanitec Koło, Cersanit Krasnystaw i wiele innych.

Ewa Wiśniowska
źródło: Gazeta Prawna

Czytaj więcej:
Folia 385