Targi K 2007 - Battenfeld Extrusionstechnik GmbH

Targi K 2007 - Battenfeld… Nowoczesne modele maszyn - głównie wytłaczarek, linie produkcyjne, specjalistyczne oprogramowanie i wiele innych nowości produktowych - tak przedstawia się stoisko niemieckiego koncernu Battenfeld Extrusionstechnik GmbH na odbywających się właśnie w Düsseldorfie Międzynarodowych Targach Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K 2007.

Już 18 miesięcy temu Battenfeld zaprezentował swoją pierwszą szybką wytłaczarkę jednoślimakową, osiągającą parametry, które pozwalają jej na wykonanie 1200 obrotów na minutę. Od tego czasu ponad 20 urządzeń tego typu zostało wdrożonych na całym świecie do specjalistycznej produkcji, głównie na potrzeby przetwórstwa PP i PS.

Maszyna urzekła operatorów łatwością obsługiwania oraz bardzo krótkim czasem, umożliwiającym osiągnięcie stabilnego poziomu pracy. Cechowała się ponadto o wiele mniejszą wielkością, co oznaczało, że mogła być budowana przy użyciu mniejszej liczby materiałów, a także zużywać mniej energii i mieścić się na mniejszej przestrzeni.

Przez 1,5 roku koncern poczynił jednak dalsze prace konstruktorskie, które po raz pierwszy można było zaobserwować na targach K. Tam bowiem pokazał jeszcze bardziej unowocześniony model wytłaczarek. Tym razem pozwalają one na osiągnięcie szybkości dochodzącej do poziomu 1500 obrotów na minutę. Pozwoli to na osiągnięcie wydajności pracy na poziomie 2,4 t/h.

Na tym jednak nie koniec targowych nowości Battenfelda. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się również nowoczesny projekt do bezpośredniego przetwarzania PET. Chodzi o innowacyjną, ekonomiczną wytłaczarkę jednoślimakową przeznaczoną do produkcji wysokojakościowego PET typu premium.

Na czym polega nowatorstwo tego pomysłu?

Przezroczysty PET dla przemysłu opakowaniowego nie może być zanieczyszczony przez jakiekolwiek substancje oraz pył. Wymaga także wysokiego stopnia jednorodności w rozproszeniu kolorantów. Dotychczasowe procesy przetwórcze wymagały jednak pobierania znacznej ilości energii.


Tymczasem dzięki nowym pomysłom koncernu Battenfeld, PET może być przetwarzany bezpośrednio i to bez wcześniejszego suszenia. Dzięki temu procesowi może być osiągnięta optymalna jakość PET za pomocą początkowej wilgotności materiału poniżej 4000 ppm.

Użycie tej technologii jest wskazane w szczególności w wyższych zdolnościach wytwórczych, w przedziale 1500 - 3000 kg/h. Nowy wariant rozwinięty przez Battenfeld jest odpowiedni dla przetwórców działających na pojedynczych liniach wytłaczarskich o wydajności 800-1000 kg na godzinę i chcących pozostawać konkurencyjnymi poprzez posiadanie możliwości przetwarzania nie tylko PET, ale także PS oraz PP. Całkowitą nowością tego systemu jest połączenie pojedynczego ślimaka z modyfikowaną planetarnie sekcją, zapewniającą efektywniejsze odgazowywanie wyrobu.

Podczas tegorocznych targów K Battenfeld po raz pierwszy udostępnił także nowe systemy kontroli wykorzystywane w pracy wytłaczarek. Są to należące do rodziny BMCTouch, systemy BMCeco oraz BMCmini. Jeśli chodzi o sam system BMC Battenfeld Machine Control, to został on opracowany już 10 lat temu. Z kolei BMC Touch powstał dwa lata temu. Na K 2007 odbyła się natomiast premiera BMCeco oraz BMCmini.

BMCeco jest wyposażony w kolorowy monitor 10,4“. Jest rekomendowany jako alternatywa pozwalająca obniżyć koszty w porównaniu z systemem BMCsmart. Powinien spotkać się z uznaniem przede wszystkim producentów posiadających linie do wytłaczania profili oraz zajmujących się wytłaczaniem współbieżnym. Jest to technologia stosowana zarówno w przypadku folii jaki i arkuszy oraz przy rozdmuchiwaniu w formie. Sięga się po nią również w celu zapewnienia właściwości wysokiej bariery dla tlenu lub wilgoci w przemyśle spożywczym.

Czytaj więcej:
Targi 1280
Nowości 335
Maszyny 601