Targi drinktec 2017 - w tym roku Oktoberfest zaczął się wcześniej

Targi drinktec 2017 - w tym…

Światowe Targi Przemysłu Napojów i Pokarmów Płynnych - drinktec 2017, które zakończyły się w piątek 15 września br., zgromadziły 76 000 zwiedzających z ponad 170 państw świata. W porównaniu z poprzednią edycją targów wzrosła również liczba wystawców. W 2013 roku było ich 1400 (76 krajów), natomiast w tym roku organizatorzy podają, że wystawa zgromadziła 1749 wystawiających się firm, w tym 1243 zagranicznych (80 państw włącznie z Niemcami).

Oprócz firm niemieckich (506) najliczniej zaprezentował się przemysł włoski (328) co niewątpliwie było zasługą odbywających się równolegle Międzynarodowych Specjalistycznych Targów Maszyn Winiarskich i Napełniania Butelek (SIMEI). Nie sposób było też nie zauważyć obecności firm chińskich, których wystawiło się 128.

Imponuje zwłaszcza liczba odwiedzających spoza Niemiec świadcząca o tym, że drinktec jest imprezą w szerokim wymiarze międzynarodową i słusznie uważaną za szczyt gospodarczy branży. Liczba odwiedzających z Chin przekroczyła 2000 osób, co stanowi wzrost o 65% w stosunku do poprzedniej edycji targów. Oznacza to, że Chiny zajmują już drugie miejsce wśród odwiedzających, za Włochami którzy przybyli na targi w liczbie 5240 osób.

Poza Włochami i Chinami w czołówce znalazły się również: Rosja (1857 osób), Francja (1800 osób), Wielka Brytania (1619 os.), Stany Zjednoczone (1570 os.), Austria (1.567 os.), Hiszpania (1254 os.) i Holandia (1221 os.). Zadziwiający wzrost frekwencji zanotowano wśród gości z Ameryki Południowej. Liczba odwiedzających z Brazylii wyniosła 1100 osób a z Argentyny 545 (co stanowi wzrost o 165% w stosunku do poprzednich targów w 2013).

- Branża produkcji maszyn do przetwarzania i pakowania żywności jest piątym co do wielkości sektorem niemieckiego przemysłu maszynowego, dodatkowo charakteryzującym się ponadprzeciętnym wzrostem. W latach 2012-2016 zanotowała wzrost o 15 procent, w porównaniu do 5 procentowego wzrostu całego przemysłu maszynowego - powiedział, podczas konferencji prasowej inaugurującej drinktec, Richard Clemens, dyrektor Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn Spożywczych i Opakowaniowych VDMA, będącego współorganizatorem targów.

Volker Kronseder, przewodniczący rady nadzorczej targów drinktec, widzi główną przyczynę dużego popytu na urządzenia do pakowania żywności w rosnącej konsumpcji napojów w opakowaniach jednostkowych na całym świecie. W 2016 r. sprzedano ich 1,1 biliona litrów. Według prognoz brytyjskiego instytutu badań rynku Euromonitor, sprzedaż ta będzie nadal rosła w tempie ok. 3 proc. rocznie. W tym kontekście nie dziwi zatem rosnące zainteresowanie największymi targami branżowymi.

Wystawcy wysoko ocenili zakończone targi: Matthias Niemeyer, szef koncernu KHS, uważa drinktec za platformę "dla całego przemysłu", z kolei dla Gianfranco Zoppasa, prezesa SIPA - włoskiego producenta urządzeń do rozlewania płynnych produktów spożywczych, targi drinktec to „wzorzec dla całej branży”.

- Ponieważ na targach drinktec zbiera się cała branża, targi są idealną platformą do zaprezentowania gościom z całego świata najnowszych innowacji produktowych, a także do spotkania z klientami i partnerami oraz nawiązania nowych kontaktów - powiedział Martin Tolksdorf, dyrektor ds. marketingu w Grupie Döhler, która jest producentem i dostawcą surowców oraz zintegrowanych rozwiązań dla przemysłu spożywczego.

drinktec crowd