Technologia CDM Sinuate firmy Stora Enso

Technologia CDM Sinuate firmy… Działający także w Polsce koncern Stora Enso wprowadza nową metodę służącą zabezpieczaniu opakowań blistrowych przed kradzieżą, a jednocześnie ułatwiających ich otworzenie. Chodzi o technologię nazwaną CDM Sinuate.

Plan, którym kierowali się specjaliści z firmy Stora Enso był prosty. Chodziło o stworzenie elektronicznej metody, która łączyłaby dwie właściwości. Po pierwsze chroniła towar i opakowanie przed kradzieżą lub zniszczeniem, a po drugie była jednocześnie przyjazna dla klientów.

Była to reakcja na oczekiwania płynące zwłaszcza od właścicieli dużych sklepów, którzy obawiali się tego, że towar umieszczony w blistrowym opakowaniu może być z niego wyjęty i następnie wyniesiony ze sklepu.

W tym celu przy zastosowaniu rewolucyjnej technologii CDM. Polega ona na tym, że w ramach tego systemu transmitowanych jest wiele sygnałów wąskopasmowych, które są rozpraszane na całe dostępne pasmo częstotliwości. Każdy z sygnałów wąskopasmowych jest rozpraszany w sygnał szerokopasmowy po zastosowaniu unikatowego dla każdego użytkownika kodu. Tak powstałe sygnały szerokopasmowe są przesyłane przez kanał w tym samym czasie i na tej samej częstotliwości. Odbiornik rozpoznaje ciągi kodowe PN nadajników i dzięki temu może odnaleźć w odebranym sygnale szerokopasmowym sygnał pochodzący od konkretnego nadajnika, przy pomocy funkcji autokorelacji.

Jak to działa w praktyce?

Opakowanie zrobione z cienkiego laminatu, tworzywa warstwowego zapewnia bardzo silne uszczelnienie dla będącego w środku produktu, a równocześnie sprawia, że bardzo trudno sforsować blister i wyjąć zapakowany w środku produkt. Jednakże w tym samym czasie przy pomocy elektronicznej metody odblokowywania opakowania, którą uruchamia specjalne urządzenie znajdujące się przy kasie, konsument może z łatwością otworzyć opakowanie i zapoznać się z umieszczonym wewnątrz produktem. Wszystko zatem dzieje się pod kontrolą, a każde otwarcie opakowania jest zapisywane oraz identyfikowane z konkretnym użytkownikiem.

CDM Sinuate firmy Stora Enso

W przeprowadzanych w Szwecji testach konsumenckich, klienci w aż 98 proc. wskazali, że za sprawą systemu CDM Sinuate opakowania blistrowe są bardzo łatwe do otworzenia, podczas gdy tradycyjne uznano za o wiele trudniejsze i to nawet przy pomocy narzędzi.

Także komentarze personelu sklepów, w których pojawiły się CDM Sinuate były pozytywne. Oto bowiem produkty wyposażone w ten system gwarantowały większą pewność przed tym, że nie zostaną skradzione. Ponadto ograniczały ryzyko zniszczenia towaru znajdującego się w środku opakowania blistrowego.

- Oczekiwania w związku z zapewnieniem większej ochrony przed kradzieżą i autentycznej kontroli produktów często kolidowały z potrzebami konsumentów, którzy domagali się łatwiejszego sposobu otwierania opakowań. I właśnie to stworzyło pole do wprowadzenia nowych rozwiązań w postaci CDM Sinuate - ocenia Lars Sandberg, menadżer produktu w koncernie Stora Enso.

Wiadomo już, że kolejnym obszarem, w którym opisywana technologia ma być stosowana będą opakowania luksusowe.

Stora Enso, to silny międzynarodowy koncern. Działa również w Polsce. Na naszym rynku należy do liderów w branży celulozowo-papierniczej i opakowaniowej. Produkuje celulozę, papiery przemysłowe, tekturę i opakowania tekturowe, opakowania z tektury laminowanej oraz worki papierowe. Produkowane w Stora Enso Poland papiery służą w większości do dalszego przetwórstwa. Firma produkuje też opakowania z tektury falistej w postaci pudeł klapowych, fasonowych, typu display, z dnem klejonym wielopunktowo i składanym automatycznie. Wytwarza też opakowania high-graphics z nadrukami do sześciu kolorów, opakowania kaszerowane z nadrukiem offsetowym oraz opakowania z taśmą.

Czytaj więcej:
Nowości 279

brak
 

Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim.

Polska