Termoplastyczne materiały kompozytowe do masowej produkcji

Termoplastyczne materiały…
Spółka Bond-Laminates, podmiot zależny koncernu LANXESS była jednym z wystawców targów JEC World Composites Show & Conference 2018, które odbyły się w Paryżu. Wydarzenie to uchodzi za najważniejsze targi światowej branży materiałów kompozytowych.

- Jesteśmy jednym z niewielu twórców i producentów termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami ciągłymi na świecie, którzy oferują szeroki zakres dostosowanych do potrzeb materiałów kompozytowych do produkcji masowej - powiedział dr Dirk Bonefeld, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Bond-Laminates. Na targach JEC zaprezentowano możliwe zastosowania materiałów kompozytowych marki Tepex w masowej produkcji w przemyśle motoryzacyjnym, branży elektroniki użytkowej i sprzętu sportowego. Inne ważne elementy, które zostały zaprezentowane na targach to nowe technologie obróbki termoplastycznych materiałów kompozytowych oraz HiAnt, tj. usługi dla klienta.

Masowa produkcja cienkościennych i ultralekkich zdobionych części

We współpracy z producentami automatyki i maszyn do obróbki tworzyw sztucznych Bond-Laminates pomyślnie opracowało nowe technologie obróbki, które wychodzą poza termoformowanie półproduktów z materiału Tepex.

- Postrzegamy siebie jako pionierów w dziedzinie nowych metod obróbki, które rozszerzają zakres potencjalnych zastosowań naszych materiałów kompozytowych oraz zwiększają wydajność i funkcjonalność powstałych z nich elementów - wyjaśnił dr Dirk Bonefeld.

Przykładem tych nowych kompetencji jest hybrydowe formowanie wtryskowe. Ten jednoetapowy proces umożliwia formowanie kompozytowych półproduktów w formie wtryskowej, co pozwala na ich wzmocnienie w wybranych punktach materiałami termoplastycznymi, które same są wzmocnione krótkimi włóknami szklanymi, oraz na zintegrowanie w nich nowych funkcji, np. w formie mocowań czy prowadnic. Hybrydowe formowanie wtryskowe sprawdziło się w produkcji seryjnej wielu ultralekkich części samochodowych takich jak siedziska foteli, belki zderzaka, pedały hamulca czy mechanizmy nośne różnych modułów.

Kolejnym przykładem zaawansowanej wiedzy technologicznej Bond-Laminates jest hybrydowy proces wykończeniowy wykorzystywany do produkcji ultralekkich zdobionych części. Łączy on w sobie hybrydowe formowanie wtryskowe z technologią zdobienia w formie (In-Mold Decoration, IMD). Nowy proces umożliwia w pełni automatyczną i niewymagającą dodatkowej obróbki masową produkcję lekkich części z wysokiej jakości zdobieniami powierzchniowymi.

- Dążymy do stworzenia wyjątkowo cienkich, a jednocześnie niezwykle sztywnych obudów do smartfonów, notebooków i tabletów - wyjaśnił dr Dirk Bonefeld.

Tepex

Usługi dla klientów HiAnt - jak to działa?

Bond-Laminates postrzega siebie nie tylko jako dostawcę materiałów, lecz również jako partnera, który wspiera swoich klientów kompleksowymi usługami na przestrzeni całego procesu opracowywania nowych części aż po rozpoczęcie produkcji seryjnej. Spółka, która należy do jednostki High Performance Materials koncernu LANXESS, może korzystać ze wsparcia marki HiAnt, w ramach której ta jednostka biznesowa połączyła całą swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu materiałoznawstwa, technologii kompozytowych, metod symulacji, testowania części, obróbki i produkcji, aby wspierać swoich klientów.

Usługi HiAnt obejmują, między innymi, optymalizację topologiczną oraz wskazówki na temat poprawnego obtryskiwania wkładek z materiału Tepex w ramach struktury danego komponentu. Inne elementy usług obejmują symulację procesu formowania (drapowania) oraz chłodzenia się kompozytowych półproduktów, a także analizy strukturalne służące, np., do obliczania mechanicznego obciążenia nośnego części z materiału Tepex. Wyniki tej analizy są potwierdzane przez badania części takie jak badania mechaniczne lub badania w zmiennych warunkach klimatycznych.

- Wykorzystujemy w pełni zautomatyzowane pokazowe linie produkcyjne działające w warunkach zbliżonych do produkcji seryjnej. W ten sposób przeprowadzamy symulację procesów produkcyjnych klientów w celu określenia parametrów obróbki oraz zapewnienia i poprawy jakości - podkreślił dr Dirk Bonefeld.

Źródło: LANXESS


LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A