Toruń i Bydgoszcz walczą z odpadami

Toruń i Bydgoszcz walczą z…
Toruń i Bydgoszcz wybudują wspólnie nowoczesną instalację przekształcania odpadów.

Dwa największe miasta w województwie kujawsko – pomorskim podpisały dzisiaj, czyli 18 września, umowę dotyczącą wybudowania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego. Już teraz wiadomo, że obydwa miasta zyskają spójny system gospodarki odpadami. Projekt przyczyni się także do zmniejszenia ilości wysypisk na terenie Bydgoszczy i Torunia, a tym samym obniżenia poziomu składowania odpadów. Wpłynie to na poprawę ochrony środowiska naturalnego.

Budowa ZTPOK to jedna z największych inwestycji w ostatnich latach regionie. Zakład powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i rocznie zamieniać będzie w energię ok. 180 tys. ton odpadów, m.in. tworzyw sztucznych. Odpady będą zbierane w Bydgoszczy, Toruniu oraz z gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego. Sam Toruń ma dostarczać docelowo od 2030 r. 60 tys. ton odpadów rocznie. W pierwszych latach będzie to 48 tys. ton rocznie. W ramach realizowanego projektu powstanie także kompostownia do kompostowania selektywnie zebranych odpadków ulegających biodegradacji. Będzie to innowacja na skalę ogólnopolską.

Całość prac ma zostać sfinalizowana w 2015 r.

Blisko 330 mln zł na realizację projektu – całość konieczna do wykonania zadania to 491 mln zł - pochodzi ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Umowa na unijne dofinansowanie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, to pierwsza umowa zawarta w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Zgodnie z nowymi przepisami, 1 lipca 2013 roku gminy przejmą kontrolę nad odpadami komunalnymi. Pozostało więc niewiele czasu na to, by dostosować się do dyrektywy europejskiej. W swoich zaleceniach UE mówi o tym, by mniej odpadów komunalnych trafiało na składowiska śmieci. Inwestycji towarzyszyć będzie kampania edukacyjna popularyzująca recykling, segregację odpadów oraz nowoczesny system ich właściwego zagospodarowania.
W tej chwili w samym tylko Toruniu wysypisko śmieci przyjmuje 98 tys. ton odpadów rocznie. 67 tys. ton idzie na składowisko.
Reportaże

Forum

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23