Trzy nowe tworzywa BASF: dwa razy POM i raz PBT

Trzy nowe tworzywa BASF: dwa…
Koncern BASF wprowadza na rynek trzy nowe gatunki tworzyw sztucznych. Będą to dostępne na rynku już od lutego poliacetal oraz politereftalan butylenu.

Oznaczone przyrostkiem „PRO" trzy nowe produkty z dwóch rodzajów materiałów rozszerzają firmową dla BASF gamę tworzyw sztucznych do zastosowań medyczno-technicznych o. W asortymencie BASF są dwa nowe typy POM: Ultraform N2320 003 PRO i Ultraform H4320 PRO. Do tego dochodzi tworzywo PBT, o nazwie handlowej Ultradur B4520 PRO. Jest to pierwszy zoptymalizowany typ tworzyw PBT do zastosowań medycznych.

Jeśli chodzi o Ultraform, to koncern od kilku już lat oferuje tworzywa do zastosowań w technice medycznej w postaci typów S i W z portfela Ultraform PRO. Ultraform N2320 003 PRO to nowy typ tworzywa do wtrysku o wyższej lepkości. Nadaje się ono dobrze do produkcji grubościennych elementów, które jednocześnie muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie wytrzymałości mechanicznej. Dzięki jego wysokiej udarności i sztywności zastosowanie nowego Ultraform typu N wskazane jest przede wszystkim w produkcji szczególnie narażonych na zużycie elementów, takich jak funkcjonalne części wstrzykiwaczy insulinowych, rozpylaczy lub inhalatorów suchego proszku.

Trzy nowe tworzywa BASF: dwa razy POM i raz PBT


Natomiast nowy Ultraform H4320 PRO zaprojektowano specjalnie do obróbki techniką ekstruzji z dużą prędkością wyrzutu. Ma on wyższą lepkość niż Ultraform typu N, jest jeszcze odporniejszy na uderzenia przy wysokiej sztywności i wytrzymałości oraz ma dobrą stabilność termiczną. Docelowe zastosowania obejmują połączenia wtykowe, uchwyty narzędzi chirurgicznych i inne elementy w małych ilościach, które są wykonywane z półproduktów.

Ultradur to z kolei pierwszy medyczno-techniczny typ tworzywa. Jest to PBT do zastosowań techniki medycznej wykonanych technologią wtryskową. Znana wysoka stabilność wymiarowa PBT została w przypadku Ultradur B4520 PRO uzupełniona o zoptymalizowane zachowanie przy kurczeniu się. Tym samym tworzywo to spełnia zwiększone wymagania w zakresie dokładności wymiarowej wyrobów techniki medycznej. Inne zalety przywoływanego materiału to fakt, że pochłania on mało wody, jest bardzo odporny na wiele substancji chemicznych, łatwo na nim drukować napisy i sterylizować za pomocą promieniowania jonizującego lub tlenku etylenu.

Połączenie elementów wykonanych z Ultraform PRO i Ultradur PRO pozwala teraz na uzyskanie dodatkowych efektów synergii: Na przykład można produkować wstrzykiwacze insulinowe o bardzo dobrych właściwościach ślizgowych. Ultraform PRO przyczynia się do małego tarcia pomiędzy różnymi częściami, a Ultradur PRO zapobiega powstawaniu irytujących dźwięków podczas używania urządzenia.

Warto wiedzieć, że BASF to jedna z największych firm chemicznych świata. W 2009 r. odnotowała wpływy ze sprzedaży o wartości ok. 50 mld Euro przy zatrudnieniu 105 tys. pracowników.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska