Tworzywa sztuczne na konferencji klimatycznej w Poznaniu

Tworzywa sztuczne na konferencji klimatycznej w Poznaniu
Podczas poznańskiego szczytu klimatycznego można zapoznać się z wystawą "Technologie dla ochrony klimatu", na której prezentowane są najważniejsze i najbardziej spektakularne przykłady rozwiązań technicznych i technologicznych przyczyniających się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Nie brakuje rozwiązań z branży tworzyw sztucznych.

Szansa na zapoznanie się z systemami z branży tworzyw sztucznych możliwa jest za sprawą udziału firmy BASF w tej wystawie. Firma przyjechała do Poznania przedstawić kilka swoich ekologicznych rozwiązań.

Największy nacisk kładzie na swój sztandarowy produkt jakim jest Neopor, czyli polistyrenowe granulki do spieniania. Są one stosowane przede wszystkim przy produkcji paneli termoizolacyjnych. Surowiec ten zawiera cząstki grafitu, które niczym lustro odbijają promieniowanie cieplne i w ten sposób zmniejszają straty ciepła.

W efekcie panele z Neoporu, na które potrzeba nawet o 50 proc. mniej materiału, tworzą izolację równie skuteczną jak ich odpowiedniki z białego EPS (styropianu). Typowe obszary zastosowań Neoporu to nie tylko systemy izolacyjne, ale też izolacje dachów i sufitów.

Pawilony w obiektach, w których odbywa się Szczyt Klimatyczny

Gdzie konkretnie znajduje Neopor zastosowanie? Panele z tego materiału służą m.in. do realizacji projektu "Ciepły dom dla Ciebie". Chodzi tu o budowę tzw. domów pasywnych. Rozwiązania technologiczne BASF pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla, czyli głównego gazu cieplarnianego. Znajdujące się na całym świecie domy wzorcowe zbudowane z użyciem technologii BASF dowodzą, że oszczędzanie energii jest dla BASF bardzo ważnym tematem.

Jednak obok Neoporu w Poznaniu można zobaczyć też inne energooszczędne produkty BASF.

Mowa tu o takich materiałach jak Ultradur High Speed PBT o dużej plastyczności, pozwalający zwiększyć efektywność energetyczną procesu produkcji elementów z tworzywa sztucznego. Ciekawym produktem jest też Micronal. To materiał zawierający woskowe mikrokapsułki, które wykorzystując ciepło utajone utrzymują stałą temperaturę pomieszczeń i łagodzą jej wahania bez pomocy klimatyzacji lub przy zdecydowanie ograniczonym jej działaniu.

BASF demonstruje też swoją aktywność na polu tworzyw biodegradowalnych. Potwierdzeniem tego jest wprowadzenie tworzyw Ecoflex i Ecovio. Są to biodegradowalne polimery idealnie nadające się na worki na odpady organiczne i opakowania do świeżej żywności. Ostatnim z elementów przedstawionych przez koncern jest Baxxodur, czyli system żywicy epoksydowej specjalnie przeznaczony do produkcji łopat wirników turbin wiatrowych, pomagający zwiększyć opłacalność wykorzystania energii wiatru.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska