Tworzywa sztuczne na mundialu

Tworzywa sztuczne na mundialu Jak dowodzi stowarzyszenie PlasticsEurope, współczesny futbol byłby znacznie uboższy, gdyby zabrakło w nim tworzyw sztucznych. Materiały wykonane z polimerów można w tej dyscyplinie spotkać na każdym kroku - w butach do gry ich zawartość wynosi 70 proc., zaś w koszulkach i piłkach - w niemalże 100 proc. Dodatek tworzyw znacznie zmniejsza ciężar strojów i sprzętu sportowego i poprawia ich właściwości.

Jednym z najlepszych przykładów jest Brazuca, oficjalna piłka tegorocznych MŚ. Według ekspertów jest to najbardziej kulista piłka, jaką udało się do tej pory wyprodukować. Nie jest to zresztą pierwsza piłka w całości wykonana z tworzywa sztucznego - po raz pierwszy polimerowa piłka została użyta podczas MŚ w Meksyku 1986 roku. Od tamtej pory tego typu piłki mocno rozpowszechniły się w mistrzowskich rozgrywkach; przy czym początkowo składały się one z 32 zszywanych w jedną całość paneli, dziś natomiast konstrukcja opiera się na 6 klejonych panelach. Współczesna mistrzowska futbolówka praktycznie nie wchłania wody, dzięki czemu zachowuje stałą masę, a dzięki zewnętrznej powłoce złożonej z pięciu warstw tworzyw sztucznych piłka odzyskuje swój pierwotny kształt natychmiast po uderzeniu.

Brazuca była przed mistrzostwami testowana przez ponad 600 piłkarzy oraz 30 zespołów z 10 krajów. Nie tylko jednak gwiazdy futbolu sprawdzały piłkę - przeszła ona także specjalne testy laboratoryjne, polegające m.in. na wirowaniu w pralkach oraz kopaniu przez automaty z prędkością do 160 km/h. Od używanej na poprzednich mistrzostwach piłki Jabulani Brazucę odróżnia zdecydowanie bardziej stabilny tor lotu. Poprawiono także przyczepność, co ma umożliwić lepsze prowadzenie piłki.

Brazuca


Tworzywa sztuczne są także podstawowym materiałem do produkcji koszulek piłkarzy. Są one dziś nieprzemakalne i oddychające, co zdecydowanie zwiększa komfort zawodników. Używane współcześnie koszulki z tworzyw są lekkie i optymalne pod względem aerodynamiki oraz odporne na rozdarcia - te zalety z pewnością docenią piłkarze występujący w Brazylii, gdzie klimat stanowi spore wyzwanie. Warto zwrócić uwagę, że współczesna odzież sportowa w znacznej mierze stanowi odpowiedź na postulaty zrównoważonego rozwoju, wykonana jest bowiem z poliestru uzyskanego ze zużytych butelek PET. W strojach reprezentacji Brazylii zawartość recyklatu wynosi: w skarpetkach - 78 proc., w koszulkach - 96 proc., zaś w spodenkach - 100 proc.

Strój reprezentacji Brazylii


Czytaj więcej: