Tworzywa sztuczne wspierają medycynę

Tworzywa sztuczne wspierają… Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnej służby zdrowia bez produktów medycznych z tworzyw sztucznych, takich jak jednorazowe strzykawki, pojemniki na krew, rękawiczki ochronne, czy sztuczne zastawki serca – zauważa w swoim raporcie na temat wykorzystania tworzyw sztucznych stowarzyszenie PlasticsEurope.

Szczególnie szerokie zastosowanie w medycynie znajdują opakowania z tworzyw sztucznych, ponieważ wykazują wyjątkowe właściwości barierowe dla płynów, gazów i zanieczyszczeń, są tanie, lekkie, trwałe, przezroczyste i można je stosować w połączeniu z innymi materiałami.

W obecnych czasach tworzywa sztuczne stały się motorem postępu w medycynie. Ze względu na nieograniczoną wszechstronność nowoczesnych tworzyw sztucznych, przełomowe osiągnięcia medycyny, które jeszcze przed 50 laty były czymś niewyobrażalnym, postrzegane są dziś niemal jako coś oczywistego. Eksperci z PlasticsEurope zwracają jednak uwagę na fakt, że są one obecne w medycynie stosunkowo od niedawna. Dopiero w połowie ubiegłego stulecia lekarze zaczęli wykorzystywać je do wytwarzania implantów wszczepianych do organizmu człowieka. Z biegiem czasu odkryto jednak prawdziwy potencjał tworzyw sztucznych.

Obecnie polimery specjalne są stosowane w technologii medycznej na dużą skalę. Używane są do produkcji implantów ortopedycznych, które służą do wyprostowywania, wzmacniania np. ściany jamy brzusznej, korekty deformacji np. ostrogi kości piętowej czy poprawiania ruchomości stawów np. w obrębie stawu biodrowego.

Protezy z tworzyw sztucznych pomagają w przywróceniu normalnej pracy serca, nerek, uszu czy oczu. Mogą zastępować części ciała oraz spełniać ich podstawową funkcję. Wytwarzane z tworzywa sztucznego kapsułki na lekarstwa rozpuszczają się z określoną prędkością i uwalniają we właściwym czasie odpowiednią dawkę substancji czynnych. Wspomnieć tu można choćby o tym, że polimer na bazie kwasu winowego rozkłada się powoli i uwalnia substancje czynne przez dłuższy okres. Taki sposób dozowania leków pozwala uniknąć sytuacji, w której pacjent musi zażywać pigułki często i w dużych ilościach.

Tworzywa pomagają także w udrażnianiu naczyń krwionośnych. Tutaj PlasticsEurope przywołuje informację o tym, jak to w nowoczesnej chirurgii serca do niedrożnego naczynia krwionośnego wprowadzana jest cienka rurka zwana cewnikiem. Mały balonik, który nadmuchiwany jest przez drugi cewnik, przyciska złogi miażdżycowe do ściany naczynia i w ten sposób umożliwia swobodny przepływ krwi. Nie usuwa on jednak złogów. Dlatego też w chorej tętnicy umieszcza się mikrospiralę, której zadaniem jest wzmocnienie naczynia krwionośnego. Taka mikrospirala zbudowana jest z tworzywa sztucznego wyprodukowanego specjalnie na potrzeby medycyny. Zawiera on aktywne substancje, które po uwolnieniu powoli rozpuszczają płytkę miażdżycową. Po pewnym czasie mikrospirala sama ulega rozpuszczeniu.

Czytaj więcej:
Medycyna 138