Tworzywo LNP Faradex sprawdza się w zastosowaniach medycznych

Tworzywo LNP Faradex sprawdza się w zastosowaniach medycznych
Tworzywo sztuczne LNP Faradex koncernu SABIC Innovative Plastics znalazło interesujące zastosowanie w medycynie. Wykorzystano je do budowy przenośnego urządzenia do badań dopplerowskich. Urządzenie pozwala na wykrywania bezobjawowych, lecz niebezpiecznych obrażeń mózgu powstałych na boisku sportowym lub też polu walki.

- Kieszonkowy aparat TCD Neurovision 500P, ekranowany przed interferencją elektromagnetyczną i radiową dzięki użyciu tworzywa LNP Faradex, ułatwia personelowi medycznemu ocenę ewentualnych obrażeń mózgu na miejscu, zwiększając szanse poszkodowanych dzięki wczesnej diagnozie i podjęciu leczenia - tłumacza przedstawiciele koncernu SABIC.

Przed pojawieniem się technologii TCD ocena potencjalnych obrażeń wewnątrzczaszkowych dawała niepewne wyniki: polegała na zadawaniu pytań, badaniu koherencji wypowiedzi i obserwacji źrenic. Jednak w razie braku podręcznikowych objawów i wobec niemożności dostępu do tomografu, poszkodowany sportowiec lub żołnierz mógł być kierowany z powrotem do akcji zamiast na leczenie.

Obudowa aparatu TCD NeurovisionTM 500P jest ekranowana tworzywem kompozytowym LNP Faradex z oferty SABIC

Aby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu na bardzo precyzyjny i zarazem przenośny sprzęt diagnostyczny opracowano ręczne urządzenie Neurovision 500P. Jego producentowi zależało jednak na obudowie, która zapewniałaby ekranowanie przy niskim koszcie wytworzenia, tak by cena nie była przeszkodą w upowszechnianiu technologii, a niewielki ciężar obudowy umożliwiał przenoszenie sprzętu.

Aparat TCD Neurovision wymaga dobrego ekranowania sygnałów elektromagnetycznych i fal radiowych (EMI/RFI), które mogą zakłócić jego działanie. Producent urządzenia, czyli firma Multigon zwróciła się do SABIC Innovative Plastics w sprawie skonstruowania takiej właśnie obudowy ekranującej.

Tradycyjne tworzywa miedziowane natryskowo są kosztowne, pracochłonne i mogą mieć nierówno nałożoną warstwę ekranującą, co wpływa na skuteczność ekranowania. Propozycją SABIC Innovative Plastics było więc tworzywo kompozytowe LNP Faradex DS 1003 FR HI. Jest to materiał powstały na bazie poliwęglanu z zatopionymi włóknami ze stali nierdzewnej. Dzięki uniknięciu nanoszenia warstwy metalicznej w osobnym procesie, tworzywo jest tańsze w obróbce i zapewnia przy tym równoważną lub nawet wyższą skuteczność ekranowania.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska