W najbliższych dniach producenci ogłoszą kolejną podwyżkę cen

W najbliższych dniach producenci…

Aktywność rynkowa w końcówce marca była nieznaczna. Przetwórcy nalegali na obniżki cen, a ze względu na niski popyt, handlowcy i producenci byli gotowi na ustępstwa. Jak pisał wcześniej Chem-Courier, specjalne oferty na PP rafia zaczęły pojawiać się już w połowie marca. Informacje o udanych negocjacjach w sprawie rabatów na zakup PE zaczęły pojawiać się nieco później. Obniżka cen LDPE, LLDPE i mLLDPE w ubiegłym tygodniu mogła wynieść około 40-60 EUR.

W marcu brakowało towarów pochodzenia europejskiego oraz importowanych. Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale doszło do planowanych i nieplanowanych przestojów różnych zakładów LDPE w Europie. Uczestnicy rynku twierdzili jednak, że jest wystarczająco dużo produktu, aby zaspokoić ich potrzeby. Sytuacja z PP kopo wyglądała tak samo, a z PP rafia była odwrotna - obserwowano nadwyżkę.

Importowany surowiec zaczął trafiać do Europy, w tym do Polski. W marcu jego cena była zbliżona do produktu europejskiego. W kwietniu spodziewane są dostawy poliolefin z USA.

Średnia cena rynkowa europejskiego HDPE waha się w granicach 1250-1300 EUR/t. Gracze twierdzą, że na rynku jest obecnie nadwyżka tego materiału. Średnia cena europejskiego PP rafii wynosi 1300-1350 EUR/t. Jednak materiał ten można było kupić z rabatem do 80 EUR/t. Więcej informacji o cenach można znaleźć w raporcie Chem-Courier Polski Tygodnik Poliolefin.

Przewidując sytuację w kwietniu, nastroje uczestników rynku są mieszane. Istnieją czynniki, które mogą wywołać zarówno wzrost, jak i spadek cen. Czynnikiem, który przyczyni się do wzrostu, jest rosnąca cena monomerów. W oparciu o wzrost cen surowców, producenci poliolefin będą starali się podnieść ceny na początku kwietnia. Najprawdopodobniej wzrost będzie podobny do monomerów. Jednak ze względu na dalszy niski popyt, ceny poliolefin mogą spaść w połowie kwietnia. Dodatkowo będzie więcej importowanego materiału, których cenę może podyktować handlowcom niski popyt..

Największa agencja informacji i analiz rynkowych
 

Największa agencja informacji i analiz rynkowych w Europie Wschodniej; ceny, prognozy, wskaźniki rynkowe

Ukraina

Reportaże

Forum