W pogoni za zającem

W pogoni za zającem
Rozpoczyna się VI edycja konkursu fotograficznego „Złap zająca”. Konkurs kierowany jest do pracowników firm chemicznych skupionych w międzynarodowym Programie „Odpowiedzialność i Troska”®.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą konkursu „Złap Zająca” jest firma ZAK S.A. z Kędzierzyna-Koźla, która w 2006 roku - jeszcze jako Zakłady Azotowe Kędzierzyn SA - „wypróbowała” konkurs u siebie. Idea tego przedsięwzięcia spodobała się nie tylko w Kędzierzynie-Koźlu, ale w całej Polsce i w 2007 roku konkurs został zaadoptowany na grunt Programu „Odpowiedzialność i Troska”®, którego firma jest realizatorem. Od tego czasu konkurs ewoluuje, zyskując atrakcyjną oprawę i większy rozgłos. Przez 5 lat jury poziomu krajowego konkursu oceniło ponad 500 fotografii wykonanych przez amatorów-chemików.

W tegorocznej fotograficznej zabawie trwającej do września 2012 roku wezmą udział pracownicy 20 firm chemicznych skupionych w Programie „Odpowiedzialność i Troska”®. Są nimi: Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino" S.A., Fosfan S.A., BASF Polska Sp. z o.o., Polski Koncern Naftowy Orlen S.A., Zakłady Chemiczne "Organika - Sarzyna" S.A., PCC "Rokita" S.A., Kosmet Rokita Sp. z o.o., Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., HSH Chemie Sp. z o.o., ZAK S.A., ANWIL S.A., Zakłady Chemiczne "Police" S.A., Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., Grolman Sp. z o.o., Branżowa Organizacja Odzysku S.A., Petrochemia-Blachownia S.A., LUVENA S.A., AZELIS POLAND Sp. z o.o., Zakłady Chemiczne Zachem S.A. oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie- Mościcach S.A.

Ideą konkursu jak co roku jest uwrażliwianie na piękno otaczającej nas przyrody. Jury ocenia zdjęcia w trzech kategoriach: z życia roślin, z życia zwierząt oraz krajobraz i jego elementy, natomiast internauci wybierają ich zdaniem najlepszą fotografię. Ponadto konkurs promuje sztukę fotografowania i przyczynia się do integracji środowiska branżowego na płaszczyźnie przyrodniczej. Odkrywa także fotograficzne pasje i talenty wśród załóg pracowniczych.

Taką pasję odkryła w sobie m.in. Małgorzata Moskal (Branżowa Organizacja Odzysku S.A.) - laureatka I miejsca 2011 r. w kategorii „z życia zwierząt”: „Fotografowanie traktuję jako formę relaksu, która pozwala mi oderwać się od obowiązków dnia codziennego. Pewnie siedzi we mnie jakiś duch artysty w zakresie postrzegania świata, ale nie traktuję tego hobby jak coś, z czym wiązałabym swoja drogę życiową. A co do konkursu „Złap zająca” myślę, iż nauczył mnie dostrzegania szczegółów otaczającej nas przyrody, na które być może bez konkursu nie zwróciłabym uwagi”.

Złap zająca 2012


Organizatorem krajowych zmagań jest Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska” ®, który ogłoszenie wyników VI edycji konkursu zaplanował na październik 2012 r. podczas Forum Ekologicznego Branży Chemicznej w Toruniu.

Informacje o poprzednich edycjach, regulamin tegorocznej oraz zdjęcia wszystkich edycji można znaleźć na stronie: www.zlapzajaca.pl

Czytaj więcej: Ekologia 321 Konkursy 133