Większa efektywność kosztowa w procesie wtrysku spienionego

Większa efektywność kosztowa…

Dzięki nowym centralnym jednostkom zasilania gazem, Engel e-foam XL multi na targach K 2022 Engel zwiększa ekonomiczność podczas fizycznego wtrysku spienionego. Kolejna nowość: skomplikowane elementy, produkowane podczas targów, opuszczają wtryskarkę gotowe do montażu ze strukturalną powierzchnią klasy A, bez dodatkowych nakładów pracy.

Wtrysk spieniony jest obecnie ceniony bardziej niż kiedykolwiek. Technologia ta redukuje zużycie surowca i energii oraz masy i wspiera dzięki temu cel, jakim jest bardziej zrównoważona produkcja i zastosowanie elementów z tworzyw sztucznych. Dla przetwórców tworzyw sztucznych, którzy produkują detale w fizycznym procesie wtrysku spienionego jednocześnie w kilku jednostkach produkcyjnych, Engel zaprezentował na targach K 2022 nową technikę instalacyjną. Dotychczas każda wtryskarka potrzebowała własnego zasilania gazem, jednak Engel z e-foam XL multi oferuje teraz centralne zespoły zasilania wysoko sprężonym azotem kilku wtryskarek dla procesu spieniania fizycznego. Jedynie technika dozowania i regulacji pozostaje zdecentralizowana w poszczególnych maszynach. Dzięki tej nowej koncepcji Engel znacznie redukuje koszty inwestycji we wtrysk spieniony i istotnie przyczynia się do zmniejszenia kosztów jednostkowych.

Nowe systemy modułowe Engel e-foam XL multi, oparte na technologii MuCell od Trexel, znajdują się wyłącznie w ofercie Engel.

Powierzchnia wysokiej jakości bez dodatkowych nakładów energii

Razem z Faurecia, firmą należącą do Grupy FORVIA, Engel zademonstrował na swoim stoisku targowym ogromny potencjał technologii wtrysku spienionego. Na wtryskarce Engel duo 1000 produkowane były elementy wzorcowe o wymagającej strukturze powierzchni. Do użytku wchodzi też MicroJect Advanced - nowy proces, który umożliwia produkcję widocznych elementów o konstrukcji lekkiej z powierzchnią wysokiej jakości klasy A, wykorzystując jedynie wtrysk spieniony. Za ten skok rozwojowy odpowiada między innymi nowa technologia formy. Powłoki ceramiczne w gniazdach sprawiają, że na powierzchni spienionego detalu nie są widoczne smugi, spoiny, „tygrysie linie” czy różnice w połysku, tak jak to zwykle bywa. Poza tym dzięki powłoce ceramicznej można wytworzyć różne struktury powierzchni bezpośrednio w formie wtryskowej.

Ponadto nowe materiały, opracowane przez Faurecia Interiors dla wtrysku spienionego, mają swój udział w budowaniu wysokiej jakości powierzchni. Podczas targów K przetwarzany był polipropylen napełniony talkiem o udziale recyklatu 30 procent, typu IniCycle. IniCycle nadaje się do wszystkich fizycznych i chemicznych procesów spieniania.

Nowa technologia instalacji od Engel w połączeniu z MicroJect Advanced wykorzystuje niespotykane dotąd potencjały wydajności i zrównoważonego rozwoju we wtrysku spienionym. Nie trzeba już lakierować detali wytwarzanych we wtrysku spienionym i nie jest wymagana żadna uzupełniająca, energochłonna technologia procesu, taka jak przerywane ogrzewanie formy, aby móc zastosować te detale w widocznej strefie.

Generalnie wtrysk spieniony wymaga mniejszego zużycia energii i surowca niż wtrysk kompaktowy, a także mniejszych sił zwarcia. Rozpuszczony gaz wypełniający poprawia się zdolność przepływu tworzywa sztucznego. Poza tym ciśnienie spieniania, oddziałujące niezależnie od miejsca, umożliwia formowanie grubszych żeber. Efekty te można wykorzystać do redukcji grubości ścianki, co ma pozytywny wpływ na wymagany czas chłodzenia, a co za tym idzie na czas cyklu.

Konferencja na temat wtrysku spienionego w listopadzie

Inną okazją zobaczenia eksponatu na żywo jest specjalistyczna konferencja „foammelt - sukces z małym ciśnieniem”, która odbędzie się 22 i 23 listopada 2022 roku w siedzibie Engel w Schwertbergu w Austrii. Dwudniowe wydarzenie informuje w zwięzłej formie o stanie wiedzy technicznej na temat fizycznego i chemicznego wtrysku spienionego. Wyróżnia je udział wybitnych prelegentów oraz duży nacisk na kwestie praktyczne. Konferencja foammelt odbywa się co roku i należy do najliczniej odwiedzanych wydarzeń w kalendarzu firmy Engel.

2022-10-mehr-kosteneffizienz-bei-schaumspritzgiessen
Engel e-foam XL multi, powered by Trexel znacznie zwiększa ekonomiczność podczas wtrysku spienionego. (zdjęcie: Engel)