Większa efektywność w produkcji mebli dzięki polimerowym łożyskom igus

Większa efektywność w produkcji…

Firma igus, specjalista w dziedzinie motion plastics, pokazuje na co stać tworzywa sztuczne, prezentując swoje pierwsze, w pełni polimerowe łożysko liniowe drylin W. Łożysko liniowe zostało opracowane specjalnie dla ruchów liniowych. Przy masie wynoszącej zaledwie dziesięć gramów, jest szybkie w montażu, tłumi drgania, nie wymaga smarowania i idealnie nadaje się do zastosowań ruchomych. Fakt, że jest formowane wtryskowo, sprawia, że jest jeszcze bardziej opłacalne oraz lżejsze, co obniża ilość wymaganej energii napędowej systemu liniowego.

Trwałe, lekkie i ekonomiczne, to zalety nowego łożyska liniowego drylin W od igus. Jest ono w całości wykonane z polimeru iglidur, dzięki czemu można je szybko, prosto i opłacalnie wyprodukować metodą formowania wtryskowego. Wkładka i oprawa liniowa są połączone w jeden element, co upraszcza obsługę, od magazynowania po montaż. Polimerowe łożysko iglidur ma do 84% mniejszą masę niż klasyczne łożyska liniowe z metalową oprawą. Dzięki temu przenoszona jest mniejsza masa, a wymagana siła, moc silnika i zużycie energii spada. Smukłe łożysko o masie wynoszącej zaledwie dziesięć gramów przy rozmiarze montażowym 10 mm, wykazuje kilka zalet i przekonuje początkujących użytkowników techniki liniowej, którzy potrzebują prostej prowadnicy do regulacji stołów, kamer, czujników lub monitorów. Łożysko wykonane jest z materiału iglidur JB, wysokowydajnego polimeru zoptymalizowanego trybologicznie. Nie wymaga ono smarowania ani konserwacji, jest trwałe i odporne na kurz oraz brud. Czarny materiał odznacza się bardzo niskim współczynnikiem tarcia podczas pracy na sucho i bardzo niską skłonnością do wytwarzania efektu stick-slip. Jak wykazały testy przeprowadzone w naszym wewnętrznym laboratorium o powierzchni 3800 metrów kwadratowych, polimerowe łożysko może bez problemu przenosić obciążenia do 25 niutonów. Jest również odporne na uderzenia oraz wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne i tłumiące drgania.

Ekonomiczny system econ o eleganckim wyglądzie

Nowe łożysko można w bardzo prosty sposób zamontować na pojedynczych czy podwójnych szynach drylin W. Jeśli użytkownik poszukuje ekonomicznej prowadnicy liniowej, dobrym wyborem są bezbarwnie anodowane, aluminiowe szyny drylin W WS-CA od igus. Połączenie tych dwóch materiałów - srebrnego aluminium i czarnego materiału łożyskowego - daje użytkownikowi kompletne rozwiązanie o prostym, eleganckim wyglądzie.


Czytaj więcej:
Polimery 208