Wielka inwestycja Mondi w Polsce, a nie w Czechach

Długie oczekiwanie wreszcie dobiegło końca. Szefostwo Grupy Mondi oficjalnie potwierdziło informację, że w Świeciu zostanie ulokowana nowa maszyna do produkcji niskogramaturowego papieru makulaturowego. Jej zdolności produkcyjne to blisko 470 tys. ton rocznie.

Informacja przyszła kilka godzin temu. Dla firmy Mondi Packaging Paper, która jest wytwórcą wysokiej jakości papierów do produkcji tektury falistej oraz worków papierowych to znakomita wiadomość.

W kujawsko - pomorskim Świeciu zrealizowana zostanie bowiem inwestycja o wartości 305 mln euro. Początek funkcjonowania maszyny PM7, dzięki której będzie się odbywać produkcja niskogramaturowego papieru makulaturowego służącego do wytwarzania tektury, przewidziany jest na przyszły rok. Inwestycja będzie realizowana na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której zostały włączone tereny MPP Świecie.

Dzisiejsze oświadczenie, to koniec długiego procesu, w trakcie którego decydowało się czy PM7 znajdzie się w Świeciu, czy też w czeskim Steti. Dyskusje na ten temat trwały ponad rok. Dość powiedzieć, że sam kontrakt pomiędzy Grupą Mondi a firmą Metso, która jest dostawcą PM7, został podpisany jesienią.

W parze ze wspomnianą inwestycją pójdzie też budowa w Świeciu nowej tekturnicy wraz z przetwórstwem, za sprawą której będzie produkowana tektura falista. Wydajność tego urządzenia ma osiągnąć poziom 250 mln mkw. Będzie ono zużywać znaczne ilości testlinera i flutingu makulaturowego. Jego koszt to 45 mln euro.

Mondi Packaging Paper Świecie jest jednym z pięciu głównych producentów asortymentów opakowaniowych dla przemysłu produkcji worków i tektury falistej w Europie. Eksportuje ponad 75 proc. swoich wyrobów. W 2006 r. spółka wyprodukowała 824 tys. ton papieru.