Wielowarstwowe opakowania firmy Kortec

Wielowarstwowe opakowania firmy Kortec
Firma Kortec wprowadza na europejski rynek opakowaniowy nowe wielowarstwowe opakowania powstające w technologii wytłaczania z rozdmuchem.

Nowe wielowarstwowe pojemniki Kortec przeznaczone są do magazynowania w nich soków owocowych. Przy ich produkcji wykorzystano m.in. orientowany polipropylen OPP. Jest to uznawany za bardzo ekologiczny, polimer używany do wielu zastosowań np. opakowań formowanych wtryskowe. Cechuje znacznie niższym współczynnikiem kurczliwości w porównaniu z np. tworzywem PET. Pokazane przez Kortec opakowanie zabezpiecza produkt przed penetracją przez ścianę materiału. Zastosowanie warstwy wewnętrznej w znacznym stopniu poprawia barierowość i techniczne właściwości, nie zagrażając przy tym transparentności opakowania. Warstwa wewnętrzna stanowi barierę dla gazów, w tym dla tlenu.

- Nasze nowe opakowania mają szereg zalet w porównaniu z poprzednimi, które produkowaliśmy. Przede wszystkim są o prawie 40 proc. lżejsze od nich, a także wyróżniają się tak samo dużą przejrzystością jak ma to miejsce w przypadku opakowań wykonanych z PET. Ponadto ich wytworzenie jest dużo bardziej ekonomiczne - przyznają przedstawiciele firmy Kortec.

Wielowarstwowe opakowania firmy Kortec

Wcześniejsze opakowania dla soków owocowych produkowane przez to przedsiębiorstwo ważyły ponad 30 gram, a ich ścianki cechowały się lekkim zamgleniem. Tymczasem nowe pojemniki to waga ledwie 19 gram, a producent jest w stanie na tysiącu sztuk zaoszczędzić ok. 20 dolarów.

Inna zmiana jeśli chodzi o wykorzystaną przez Kortec technologię to zmniejszenie rozmiarów opakowań. Aż do teraz seria butelek dla napojów owocowych była wyposażona w tzw. szeroką szyjkę (63-70 mm). Teraz natomiast ten parametr uległ wyraźnemu zwężeniu.

Przy opracowywaniu nowych opakowań Kortec współpracował z koncernem Ball - skorzystał z jego technologii Gamma Clear, która wykorzystuje orientowany polipropylen do tworzenia opakowań oraz z firmą Milliken Chemical, której środek Millad pozwala nabrać polipropylenowi większej przezroczystości.