Wittmann Battenfeld na targach Fakuma w Friedrichshafen

Premiera światowa: EcoPower DC – Prąd stały jako źródło zasilania wtryskarki

Instalowane na dachach firm ogniwa słoneczne zapewniają możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej, a tym samym dają oszczędności kosztów i poprawiają ochronę środowiska. Firma Wittmann Battenfeld postanowiła udzielić odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób prąd stały wytwarzany przez ogniwa słoneczne może być efektywnie wykorzystany do bezpośredniej obsługi systemów formowania wtryskowego bez konieczności stosowania falowników.

To studium koncepcyjne zostało po raz pierwszy zaprezentowane na targach K 2022. Ponieważ wykorzystanie prądu stałego do zasilania wtryskarki ma wiele zalet. Wittmann Battenfeld podjął dalsze kroki rozwojowe w celu promowania tej technologii, Z jednej strony koszty energii można utrzymać na niskim poziomie dzięki bezpośredniemu wykorzystaniu energii słonecznej, z drugiej strony prąd stały można łatwo magazynować w konwencjonalnych bateriach, dzięki czemu można go doskonale wykorzystać do pokrycia kosztownych szczytów mocy i zwiększenia bezpieczeństwa zaopatrzenia. Stosując technologię prądu stałego, zwiększając efektywność energetyczną można ograniczyć emisję CO2.

Podczas targów Fakuma zaprezentowana zostanie wtryskarka EcoPower 180/750+ B8X na której prowadzona będzie produkcja korpusów z PP wykonywanych na formie austriackiej firmy Kunststofftechnik Grabher GmbH. Detale odbierane będą z formy przez robota Wittmann WX142, także napędzanego prądem DC. Robot zasilany będzie przez przyłącze na wtryskarce EcoPower DC. Robot wyposażony będzie w system odzysku energii z ruchów hamowania i odzyskana energia będzie przekazywana do wtryskarki.

Aby móc na żywo zaprezentować zwiedzającym technologię prądu stałego, maszyna będzie eksploatowana niezależnie od targowej sieci energetycznej poprzez system magazynowania energii słonecznej, składający się z najnowocześniejszej technologii ekologicznych baterii solnych firmy Innovenergy. Akumulator ma łączną pojemność 45 kWh, co w zupełności wystarcza do nieprzerwanej pracy maszyny przez cały dzień targowy trwający 8 godzin.

Wtryskarka SmartPrimus w połączeniu z automatyzacją High-Tech

Ta targach  Wittmann Battenfeld zademonstruje swoje kompetencje w dziedzinie digitalizacji i automatyzacji, produkując poziomicę maszynową. Wyrób produkowany będzie na wtryskarce  serwo hydraulicznej SmartPrimus. W roku 2023 firma zmieniła nazwę oferowanych wcześniej pod nazwą SmartPlus maszyn na SmartPrimus. Seria Primus obejmuje nie tylko wtryskarki ale też szereg urządzeń peryferyjnych Wittmann. Zmiana nazwy pozwoliła na ujednolicenie oferty firmy.

Wtryskarka SmartPrimus dzięki  zastosowaniu sprawdzonych technologii i zoptymalizowanemu wyposażeniu dodatkowemu oferuje doskonały stosunek jakości do ceny.

Na wtryskarce SmartPrimus 90/350 wyposażonej w nową jednostkę sterującą Unilog B8X , system monitorowania stanu technicznego wtryskarki Wittmann Condition Monitoring System CMS Lite oraz komórkę automatyzacji zaprojektowaną i wyprodukowaną przez Wittmann Battenfeld Niemcy, pokazana zostanie produkcja poziomicy maszynowej wykonanej z ABS na formie 1+1 dostarczonej przez firmę Sola z Austrii.  W pierwszym etapie produkcji wtryskiwana jest górna i dolna część obudowy poziomicy. Robot odbiera obie części obudowy a następnie górną część obudowy odkłada na stacji do znakowania laserowego. Jednocześnie dolna część obudowy odkładana jest w stacji montażowej. Na stacji tej obudowa wyposażana jest w „oczka” poziomicy. Następnie górna część jest dociskana do dolnej części wstępnie ustawioną siłą za pomocą siłownika pneumatycznego. Gotowe części są transportowane do stanowiska testowego, gdzie położenie „oczek” jest sprawdzane przez system wizyjny. Po kontroli jakości gotowe poziomice są odkładane na przenośniku taśmowy. System obsługiwany jest przez robota Wittmann WX138.

2-smartprimus-90-wasserwaage-spirit-level
SmartPrimus 90 komórka produkcyjna

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna